تاریخ امروز :20 تیر 1403
قرص متادون را از کجا تهیه کنیم؟

قرص متادون را از کجا تهیه کنیم؟

این دارو برای درمان اعتیاد به مواد افیونی (مانند هروئین) به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی تایید شده استفاده می شود. متادون به دسته ای از دارو ها تعلق دارد که به عنوان مسکن های اپیوئیدی شناخته می شوند. این به جلوگیری از علائم ترک ناشی از قطع سایر مواد افیونی کمک می کند.

نحوه استفاده از قرص متادون HCL محلول

قبل از شروع استفاده از متادون هر بار بروشور اطلاعات دارو را در صورت موجود بودن از طرف داروساز بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک از طریق خوراکی مصرف کنید. می توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید. اگر حالت تهوع دارید، مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است کمک کننده باشد. از پزشک یا داروساز خود در مورد راه های دیگر برای کاهش حالت تهوع بپرسید (مانند دراز کشیدن به مدت 1 تا 2 ساعت با کم ترین حرکت سر ممکن است).

قرص ها را نجوید یا قورت ندهید. قبل از مصرف، دوز را در 4 اونس (120 میلی لیتر) آب یا یک نوشیدنی میوه ای اسیدی (مانند آب پرتقال) حل کنید. تمام مخلوط را بلافاصله بنوشید. اگر دارویی در فنجان باقی ماند، مقدار کمی مایع به آن اضافه کنید و تمام مخلوط را بنوشید. این دارو را تزریق نکنید.

اگر این دارو را برای درمان درد متوسط ​​تا شدید مصرف می‌کنید، آن را طبق یک برنامه منظم طبق دستور پزشک مصرف کنید، نه آن‌ طور که برای درد ناگهانی (سریع) لازم است.

دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ شما به درمان است.

قطع ناگهانی این دارو ممکن است باعث قطع مصرف شود، به خصوص اگر برای مدت طولانی یا در دوز های بالا از آن استفاده کرده باشید. برای جلوگیری از قطع مصرف، پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی کاهش دهد. اگر علائم ترک مانند بی قراری، تغییرات روحی / روانی (از جمله اضطراب، مشکل خواب، افکار خودکشی)، آبریزش بینی، حالت تهوع، اسهال، عرق کردن، درد های عضلانی یا ناگهانی دارید، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. اگر این دارو از کار افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، این خطر ممکن است بیشتر باشد. این دارو را دقیقا همان طور که برای کاهش خطر اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. توقف درمان نگهدارنده با متادون خطر بالایی برای بازگشت به سوء مصرف مواد افیونی دارد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

اگر وضعیت شما بهتر نشد یا بد تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص متادون را می توانید از داروخانه ها با نسخه پزشکی معتبر تهیه کنید.


مطالب مرتبط: از کجا بفهمم شوهرم متادون مصرف می کند؟

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده


عوارض جانبی متادون

عوارض جانبی متادون

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به متادون، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

دارو های مخدر می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند و ممکن است حتی مرگ رخ دهد. اگر تنفس آهسته همراه با مکث های طولانی، لب های آبی رنگ دارید یا اگر به سختی از خواب بیدار می شوید، فردی که از شما مراقبت می کند، باید نالوکسان تجویز کند و یا به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشد.

اگر موارد زیر را دارید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنفس ضعیف یا کم عمق، تنفسی که در طول خواب متوقف می شود.
 • یبوست شدید
 • احساس سبکی، مثل این که ممکن است بیهوش شوید.
 • ضربان قلب تند در قفسه سینه، تنگی نفس
 • سطوح پایین کورتیزول، تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، بدتر شدن خستگی یا ضعف
 • سندرم سروتونین، بی قراری، توهم، تب، ضربان قلب سریع، سفتی عضلات، پرش، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، اسهال.
 • مشکلات تنفسی جدی ممکن است در افراد مسن و افرادی که ناتوان هستند یا دارای سندرم هدر رفتن یا اختلالات تنفسی مزمن هستند، بیشتر باشد.

عوارض جانبی متادون ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • حالت تهوع، استفراغ
 • افزایش تعریق
 • درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق دارو

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.


مطالب مرتبط: انواع قرص متادون


چه دارو های دیگری بر متادون تاثیر می گذارد؟

چه دارو های دیگری بر متادون تاثیر می گذارد؟

در صورت شروع یا توقف مصرف برخی دارو های دیگر، ممکن است دچار تداخل دارویی کشنده شوید. در مورد تمام داروهای خود به پزشک خود بگویید.

بسیاری از دارو های دیگر در صورت استفاده با دارو های مخدر می توانند خطرناک باشند. در صورت استفاده از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دارو برای آلرژی، آسم، فشار خون، بیماری حرکت، روده تحریک پذیر یا مثانه بیش فعال.
 • سایر دارو های مخدر
 • آرام بخش بنزودیازپین مانند Valium، Klonopin، یا
 • دارو های خواب، شل کننده های عضلانی، یا سایر دارو هایی که باعث خواب آلودگی شما می شوند.
 • دارو هایی که سروتونین را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند دارو های ضد افسردگی، محرک ها، یا دارو های میگرن یا بیماری پارکینسون.

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروها ممکن است بر متادون تاثیر بگذارند، از جمله دارو های تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی.


مطالب مرتبط: چگونه متادون را ترک کنیم؟


قیمت قرص متادون در بازار

نام دارو بسته بندی فروش به داروخانه قیمت برای مصرف کننده
قرص متادون 5 100 148,400 187,000
قرص متادون 20 100 317,500 400,000
قرص متادون 40 100 392,000 478,000
4.3/5 - (19 امتیاز)