تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم هروئین میکشه

یکی از بالا های خانمان سوز اعتیاد است. اعتیاد به مواد مخدر می تواند یک زندگی را به کل نابود کند. فردی که مخدر  مصرف می کند کم کم کنترل و هوشیاری اش را از دست می دهد.

همچنین با مصرف زیاد این مورد  فرد دچار سرخوشی حداکثر می شود در نتیجه زمانی که مصرف را کنار می گذارد، علائمی او را در بر می گیرد که می توان متوجه شد که فرد اعتیاد دارد و هروئین مصرف می کند یا خیر. در ادامه این مطلب با روانکده همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

اعیتاد به مواد مخدر

یکی از بیماری هایی جوز دسته پیش رونده ها به حساب می آید می توان به مواد مخدر به خصوص تریاک و هروئین اشاره کرد. یعنی اثراتی که این دسته از مواد روی بدن انسان می گذارد رفته رفته بیشتر می شود. هر چه قدر نیاز به مصرف و کشیدن در فرد افزایش می یابد به طبع آن تهیه و مصرف آن هم افزایش می یابد.

از کجا بفهمم شوهرم هروئین میکشه

ماده مخدر هروئین

یکی از مشتقات خانواده تریاک یا مواد افیونی از جمله (تریاک، مورفین، کدئین) که بسیار قوی تر از سایر داروها بوده و سریعتر از سایر داروها عمل می کند میتوان به هروئین اشاره کرد.

یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین می توان به هروئین یا دی استیل مورفین اشاره کرد.که از فرایند تقطیر شدن مرفین تولید میشود.

از عصاره دانه‌های درون تخمدان انواع خاصی از گیاه خشخاش مرفین به دست می آید و استخراج می‌شود

ولی یک تغییر شیمیایی جزئی در مولکول مرفین باعث به وجود آمدن هروئین بسیار قدرتمندتری میشود که سریع‌ در چربی حل می‌شود و زودتر به ‌صورت متراکم‌ به مغز می‌رسد.

بنابراین در مورد اعتیاد، هروئین ماده بسیار خطرناکی است و باعث اعتیاد شدیدی می شود. ترک هروئین علاوه بر درمان جسمی نیاز به درمان روانی نیز دارد و ترک بدون نظارت و اصولی عوارض جانبی شدیدی را به دنبال دارد.

علائم ظاهری مصرف کننده هروئین

در برخی موارد، رفتار فرد مصرف کننده آنچنان نشان دهنده نیست و مانند افراد عادی دیگر به نظر می رسد یکی از بارزترین نشانه های مصرف هروئین ، ضعف حافظه و تصمیم گیری و عدم تمرکز است.

حافظه مصرف کننده به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است به زودی از تصمیم هایی که می گیرد پشیمان شود  چون هروئین بیشتر روی روان فرد تاثیر می گذارد و اعتیادی که به وجود می آورد اعتیاد روانی است.

مطلب مرتبط: علائم افسردگی شدید در مردان

بعد از مصرف، هروئین وارد خون می شود و توسط خون به مغز پمپاژ می شود.مغز سرعت انتشار و نمایان کردن اثرات هروئین را سریع تر می کند و به آن سرعت می بخشد  و ممکن است فرد در ابتدا احساس راحتی زیادی کند..

اما لازم به ذکر است علائمی که مواد مخدر از خود بروز می دهد به بعضی از ویژگی ها همچون مقدار مصرف، بازه زمانی مصرف، جنسیت، وزن و…بستگی دارد.

عوارض ماده مخدر هروئین

بعد از این که هروئین در بدن پخش شد. سیستم دفاعی بدن به کار می افتد و سعی می کند سموم موجود در آن را از بین ببرد. اما به دلیل موجود بعضی از مواد شیمیایی سبب ایجاد واکش هایی در عروق و مغز می شود که نتیجه آن خماری شدن فرد است

بیشتر بخوانید: نام قرص های نعشه کننده

از کجا بفهمم شوهرم هروئین میکشه .

که این خماری شدن خودش هم علائمی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • سردرد
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • طپش نامنظم قلب
 • خشکی دهان و چشم
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری

 عوارض طولانی مدت مواد مخدر و هروئین

 • مشکلات کبدی
 • ابتلا به پانکراتیت
 • آسیب به عضله قلب
 • سایر مشکلات قلبی عروقی
 • التهاب اعصاب محیطی
 • زخم معده
 • التهاب لوزالمعده
 • انواع سرطان
 • اختلال در عملکرد سیستم ایمنی
 • پوکی استخوان
 • آسیب مغزی
 • کاهش جذب ویتامین
 • مشکلات بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی

مطلب مرتبط: افسردگی در نوجوانان

علائم رفتاری مصرف کننده هروئین

پیش تر در باره علادم ظاهری فردی که هروئین مصرف کرده را مورد بررسی قرار دادیم اما در این بخش می خواهیم به علائم رفتاری آن بپردازیم.

معتادان به هروئین احتمالاً زمان زیادی را بین حالت بیداری و خماری می گذرانند  و رفتار آن ها معمولا رابطه مستقیمی با بر طرف شدن وابستگی آن ها به مواد مخدر دارد. مصرف هروئین سبب اختلالات اضطرابی و پرخاشگری و گوشه گیری در  بیمار می شود. مصرف مواد مخدر می تواند منجر به افسردگی شدیدی  شود. در حقیقت ، مصرف کردن طیف گسترده ای از اختلالات و مشکلات سلامت روان را به وجود می آورد و امکان دچار شدن فرد به آن افزایش میابد.

مواد مخدر حافظه کوتاه مدت را مختل می کند. به گونه ای که مصرف بیش از حد سبب می شود فرد مصرف کننده شب گذشته را به کلی فراموش کند و آن را به خاطر نیاورد. در پایان ، ممکن است این مشکلات موقتی تبدیل به مشکلات دائمی شود و همیشه ماندگار شود. از  سایر مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر می توان به مواردی همچون اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ در مردان اشاره کرد.

از کجا بفهمم شوهرم هروئین میکشه

تاثیر مواد مخدر در روانشناسی

مواد مخدر  بر عملکرد مغز، خلق و خو، تفکر و رفتار تأثیر می گذارد که به همین دلیل هروئین یا در کل مواد مخدر را می توان جزو بیماری های روانی نیز حساب کرد .

برای بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند سرگرمی و سر خوشی بی نظیری را برای آن ها فراهم می کند. اما این تازه شروع کار است. هروئین به سیستم عصبی آسیب می رساند و به راحتی رفتار را تغییر می دهد. در برخی موارد، منجر به درد عاطفی و آسیب جسمی می شود که سبب بروز پریشانی و ناراحتی زیادی می شود

مطلب مرتبط: مهم ترین علائم افسردگی

روش های درمان اعتیاد

اعتیاد به هروئین مانند اکثر اعتیاد های دیگر قابل درمان است و با پیشرفت علم و فناوری رفته رفته راه و روش های درمان افزایش می یابد اما اولین قدم در حوزه ترک اعتیاد تمایل صادقانه به ترک آن است.

بعد از آن باید مرحله سم زدایی و خماری از هروئین شروع شود که مشکلات جسمی و روحی متعددی را با خود به همراه می آورد. اما بعد از پایان  این مراحل که معمولا به آن مرحله توان بخشی هم می گویند. رفته رفته با زندگی روزمره خو می گیرد و به آن عادت می کند

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مواد مخدر و هروئین صحبت کردیم و مواردی را بیان کردیم که به راحتی می توان فهمید که فرد هروئین مصرف کرده است یا خیر. نظر شما در این باره چیست آیا در دور اطراف شما فردی وجود دارد که مواد مخدر  مصرف کرده یا کشیده باشد؟ نظرات و تجربیات خودتان در علیرضا نیکنم با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)