تاریخ امروز :20 تیر 1403

آیا متادون باعث عقیم شدن می شود؟

بر اساس یافته های یک مطالعه اولیه که به تازگی منتشر شده است، متادون، دارویی که به طور گسترده در درمان اعتیاد به هروئین استفاده می شود، ممکن است باروری و عملکرد جنسی بسیاری از مردانی که آن را مصرف می کنند، مختل کند. این مطالعه که در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شد، نشان می‌ دهد که اثرات متادون بر عملکرد جنسی ممکن است بیشتر از داروی سوء مصرف ‌شده ‌ای باشد که قرار است جایگزین شود.

انتظار می ‌رود که یافته ‌های جدید بحث ‌های قابل ‌توجهی را در میان پزشکانی که برنامه‌ های درمان دارویی را انجام می ‌دهند، ایجاد کند. در مصاحبه‌ های انجام شده، چندین پزشک که سرپرستی برنامه ‌های نگهداری متادون را بر عهده داشتند، گفتند که این یافته‌ ها برخلاف تجربیات آن ها است، آن ها گفته اند که تعداد زیادی از بیماران آن ها در حین مصرف متادون صاحب فرزند شده ‌اند و اکثر آن ها مشکلات جنسی کم تری در مصرف متادون نسبت به هروئین گزارش کرده ‌اند.

همان طور که در شماره 24 آوریل ژورنال پزشکی نیوانگلند توضیح داده شد، این مطالعه نشان داد که مردانی که متادون مصرف می کردند به میزان قابل توجهی سطح خونی هورمون جنسی مردانه، تستوسترون را کاهش دادند و اگرچه تعداد طبیعی اسپرم تولید می کردند، اما تحرک آن ها، اسپرم و حجم اسپرم و مایع انزالی کاهش یافت.


مطالب مرتبط: چگونه متادون را ترک کنیم؟


این مطالعه نشان داد که اگرچه به نظر می ‌رسد بیضه ‌ها به ‌طور طبیعی کار می ‌کنند، اندام ‌های جنسی ثانویه مردان، غده پروستات و سینه ‌های منی که 90 درصد مایعات موجود در انزال را تولید می‌کنند به درستی کار نمی ‌کنند.

دکتر تئودور جی سیسرو، عصب‌ روان ‌شناس که این تحقیق را هدایت می ‌کرد، گفت که در نتیجه این یافته ‌ها، کتابی دقیق‌ تر در مورد باروری مشتریان متادون ارائه شد. باروری مردان ترکیبی از عوامل بسیاری است، اما حجم انزال و توانایی اسپرم برای حرکت در یک خط مستقیم در تعیین توانایی مرد برای القای لقاح بسیار مهم است.

در مقابل 29 بیمار متادون مورد مطالعه، 16 معتاد به هروئین هیچ گونه اختلالی در حجم انزال یا عملکرد پروستات نشان ندادند، اما تحرک اسپرم به میزان قابل توجهی کاهش یافت. یافته‌ ها در هر دو گروه با 43 مردی که از مواد مخدر استفاده نمی ‌کردند، در تضاد بود.

تاثیرات متادون بر رابطه جنسی

دکتر سیسرو که با پنج همکارش در بخش‌ های روان ‌پزشکی و زنان و زایمان کار می‌ کرد، همچنین دریافت که در مقابل 43 مردی که مواد مخدر مصرف نمی ‌کردند، مشتریان متادون و مصرف ‌کنند گان هروئین مشکلات اساسی در بسیاری از جنبه ‌های رفتار جنسی خود را گزارش کردند و عملکرد، به ویژه تاخیر در انزال، ناتوانی جنسی و عدم انزال (رسیدن به ارگاسم). علاوه بر این، هر دو گروه میل به طور قابل ملاحظه‌ ای کم تری برای فعالیت جنسی نسبت به زمانی که بدون مواد مخدر بودند گزارش کردند.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

هفتاد و پنج درصد از مشتریان متادون گفتند که عملکرد جنسی آن ها توسط متادون بیشتر از هروئین مختل شده است. در این مطالعه، مصرف ‌کنند گان هروئین و افراد گروه کنترل، سطوح تستوسترون مشابهی داشتند، اما در مصرف‌ کنند گان متادون، سطح هورمون به طور متوسط ​​43 درصد کم تر بود. تستوسترون تاثیر عمده ای بر میل جنسی و همچنین سایر عملکرد های مهم برای بهزیستی عمومی دارد.

محققان دیگر، از جمله دکتر جک مندلسون از مرکز تحقیقات اعتیاد به مواد مخدر دانشگاه هاروارد، اثرات مشابهی از متادون بر سطح تستوسترون یافته‌ اند، اما دکتر مندلسون گفت، یافته‌ های مرتبط با باروری جدید و مهم هستند و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند. در یک مطالعه بزرگ تر در یک مصاحبه تلفنی، دکتر سیسرو گفت: مطمئنا به مردانی که در برنامه های متادون وارد می شوند، باید گفت که این ها عوارض جانبی احتمالی دارو هستند.


مطالب مرتبط: ترک اعتیاد باعث زودانزالی می شود؟


وی گفت: استفاده از ماری جوانا یا مصرف متوسط ​​تا زیاد الکل هیچ تغییری در یافته های آن ها در رابطه با سطح تستوسترون و عملکرد جنسی در بیماران متادون ایجاد نکرد. او افزود که هیچ یک از افراد مورد مطالعه بیش از حد باربیتورات ‌ها یا آرام‌ بخش‌ ها مصرف نمی‌ کردند، که هر دوی آن ها به این عملکرد ها آسیب می ‌رسانند.

مدت ها است که شناخته شده است که مواد افیونی می توانند میل و عملکرد جنسی را کاهش دهند. مانند هروئین، متادون نیز یک ماده مخدر است اما کند تر عمل می کند و به مصرف کننده آن اجازه می دهد تا عملکرد نسبتا طبیعی داشته باشد.

برخلاف گزارش دکتر سیسرو، دکتر پل کوشمن که عملکرد هورمونی را در میان معتادان در بیمارستان سنت لوک نیویورک مطالعه کرده است، دریافت که مشکلات جنسی شامل ناتوانی جنسی، کاهش میل جنسی و تاخیر در زمان انزال در بین معتادان به هروئین بسیار شایع تر از مصرف کنند گان متادون است.

او گفت که با گذشت زمان، مصرف کنند گان متادون تحمل نسبی نسبت به این دارو پیدا کردند و اکثر آن ها توانستند نعوظ خود را حفظ کنند و به انزال برسند.

درباره “آیا متادون باعث عقیم شدن می شود؟” بیشتر بخوانید: