تاریخ امروز :20 تیر 1403

چرا شکست عاطفی دردناک است؟

عشق یکی از دلایل و زیبایی های زندگی است به گونه ای که وقتی شروع به تجربه عشق می کنید حس های خیلی خوبی را تجربه خواهید کرد. طبق گفته گذشگات عشق در زنان باعث افزایش زیبایی و در مردان باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه در زندگی می شود.

عشق به گونه ای است که فراموش نمی شود در اصل عشق به گونه ای است که بتوانید بی قید و شرط به دیگری عشق بورزید. فراموش نکنید که اولین ویژگی عشق اعتماد است. با روانکده همراه باشید تا شما را با دلایل اینکه چرا شکست عشقی دردناک است آشنا کنیم.

عشق چیست؟

ممکن است همه ما عشق را تجربه کنیم. عشق دیر یا زود همه را به گونه ای درگیر می کند. بنابراین شما می توانید در جوانی و یا در میان سالی عشق را تجربه کنید. عشق می تواند به شکل های مختلف خود را نشان دهد، مانند عشق مادر به فرزند، عشق فرزند به مادر، عشق دختر به پدر و عشق زن و مرد باشد.

عشق اتفاقی است که بسیار جذاب و پر از حس خوب است. ادم های عاشق هیچ گاه یکدیگر را فراموش نمی کنند. و حتی اگر با خاطره ای تلخ از یکدیگر جدا شوند می تواند عشق مجموعه ای از احساسات و رفتار است که با صمیمیت، اشتیاق و تعهد مشخص می شود. این موارد می تواند شامل مراقبت، نزدیکی، محافظت، جذابیت، محبت و اعتماد است. عشق می تواند از نظر شدت متفاوت باشد و در طول زمان تغییر کند. این با طیفی از احساسات مثبت از جمله شادی، هیجان، رضایت از زندگی و سرخوشی همراه است، اما همچنین می تواند منجر به احساسات منفی مانند حسادت و استرس نیز  شود.

عشق چیست؟

وقتی صحبت از عشق به میان می آید، برخی افراد می گویند این یکی از مهمترین احساسات انسان است. با این حال، علی رغم اینکه یکی از رفتارهای مورد مطالعه است، هنوز درک و علت اصلی وجود عشق کشف نشده است. به عنوان مثال، محققان در مورد اینکه عشق یک پدیده بیولوژیکی است یا فرهنگی بحث می کنند و هنوز با گذشت مدت زمان طولانی درک درستی از عشق و دلایلی که عشق به وجود می اید وجود ندارد.

شکست عشقی

عشق به اندازه درد جسمانی دردناک است . بسیاری از ما ارتباط بین درد اجتماعی و جسمی را یک ارتباط مجازی می بینیم. ما موافقیم که «عشق درد می‌کند»، اما فکر نمی‌کنیم آن‌طور که مثلا لگد زدن به ساق پا صدمه می‌زند. در عین حال، زندگی اغلب استدلال قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کند که این دو نوع درد منبع مشترکی دارند. زوج‌های مسن اغلب اخبار را منتشر می‌کنند، زیرا نمی‌توانند از نظر فیزیکی بدون یکدیگر زنده بمانند.

به عنوان مثال در یک نمونه از اوایل سال 2012، مارجوری و جیمز لندیس از جانستون، پنسیلوانیا، که 65 سال بود ازدواج کرده بودند، تنها به فاصله 88 دقیقه از همدیگر فوت کردند.

حقیقت این است که برای باور به قلب های شکسته نیازی نیست احساساتی باشید. چند سال پیش گروهی از پزشکان در دانشگاه جان هاپکینز یک بیماری قلبی نادر اما کشنده ناشی از پریشانی حاد عاطفی را گزارش کردند. این مشکل از نظر فنی به عنوان کاردیومیوپاتی استرسش ناخته می شود، اما مطبوعات دوست دارند آن را سندرم قلب شکسته بنامند و متخصصان پزشکی با این نام اسم مخالفتی ندارند چرا عشق نمی تواند از کسی گریزان باشد و دیر یا زود به گونه همه را در دام می اندازد.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

شکست عشقی

حال یک سوال اساسی وجود دارد و آن این است که چرا عشق دردناک است؟ عشق به دلیل ارتباط قوی بین درد اجتماعی و جسمی دردناک است.

وقتی صحبت از علم عشق و درد به میان می‌آید، محققان عمدتاً درگیر درک نحوه واکنش مردم به طرد شدن هستند. به عنوان مثال، در سال 2003، روانشناسان کشف کردند که بخش‌هایی از مغز که درد فیزیکی عشق را درک می کنند از این رو درد عشق و جدایی بسیار دردناک و سخت است.

در کل درد معمولاً نشانه ای از گم شدن چیزی است . وقتی در واقع به هر چیزی که می‌خواهید می‌رسید، در آن مرحله فقط شادی است. و وقتی جدا می شوید نشاط و شادی بیش از اندازه ای را از دست می دهید. و تا زمانی که بتوانید جای عشق و شادی قبل و گذشته را فراموش کنید به درد عجیبی مبتلا خواهید شد.

از این رو می توان گفت درد عشق بسیار شدید و دردناک است. در کل می توان گفت درد جسمانی دو جزء مجزا دارد. جزء حسی وجود دارد که اطلاعات اولیه در مورد آسیب، مانند شدت و مکان آن را می دهد. همچنین یک جزء عاطفی وجود دارد که تفسیر کیفی تر از آسیب است، مانند اینکه چقدر ناراحت کننده است.

مسئله مهم و جالب توجه در رابطه با شکست عشقی این است که هنگامی که شما یک رابطه عشقی را تجربه می کنید درد های زیادی را تحمل خواهید کرد از این افرادی که عشق یا شکست عشقی را تجربه می کنند سخت دوباره وارد یک رابطه می شوند و این برای ان ها بسیار سخت و عذاب اور است.

ماهیت عشق سختی کشیدن است و هنگامی که فرد به اندازه کافی سختی می کشد عشق واقعی را تجربه می کند.

شکست عشقی

کلام آخر

در این مقاله از روانکده در مورد ماهیت عشق و چگونگی فراموش کردن عشق واقعی ، شکست عشقی و اینکه چرا شکست عشقی دردناک است صحبت کردیم.وقتی این مقاله را می خوانید، می بینید که عشق واقعی فراموش نمی شود، بلکه عادت کرده اید که آن را نداشته باشید و زندگی خود را اینگونه بگذرانید. امیدواریم این مقاله مانند هر مقاله دیگری برای شما مفید واقع شود.

1.7/5 - (104 امتیاز)
اشتراک گذاری