تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم وازکتومی کرده؟

روش های زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارند که می توانند در خانم یا آقا انجام شوند؛ یکی از روش های دائمی پیشگیری از بارداری؛ انجام وازکتومی در آقایان می باشد. خانم هایی که می خواهند بدانند وازکتومی چیست با این مطلب از روانکده با ما همراه باشند؛ زیرا می خواهیم همه چیز را درباره جراحی وازکتومی با شما در میان بگذاریم.

وازکتومی چیست؟

وازکتومی یا بستن لوله های منی؛ موثرترین روش دائمی برای جلوگیری از باروری در مردان می باشد و تقریبا برگشت ناپذیر است. وازکتومی یک جراحی سرپایی 10 تا 30 دقیقه ای و بسیار کم عارضه می باشد و نیاز به بیهوشی ندارد. این جراحی به هیچ وجه با جراحی بسیار سنگین و پرعارضه بستن لوله های رحمی در خانم ها قابل مقایسه نمی باشد!

مطلب مرتبط: آیا بارداری بدون دخول امکان پذیر است؟

جراحی وازکتومی عبارت است از قطع لوله های حمل کننده اسپرم از بی

در این جراحی با برش کوچک روی پوست بیضه ها؛ لوله های واز را؛ که اسپرم خارج شده از بیضه ها را حمل و با مایع منی ترکیب می کنند؛ بیرون کشیده و قطع می کنند و گره می زنند و به این ترتیب توانایی باردار کردن مرد از بین می رود. لازم به ذکر است که جراحی وازکتومی با لیزر هم می تواند انجام شود؛ اما هیچ برتری به جراحی بدون لیزر ندارد.

احتمال موفقیت عمل وازکتومی 99 درصد می باشد و بر طبق آمار در سال اول بعد از وازکتومی از هر 1000 خانمی که شوهر آنها عمل وازکتومی می کند؛ تنها یک نفر باردار می شود؛ بنابراین میزان موفقیت وازکتومی صددرصد نیست.

دقت داشته باشید وازکتومی موقت وجود ندارد و در صورتی که بعد از جراحی وازکتومی پشیمان شدید؛ باید هر چه زودتر نسبت به جراحی وازووازستومی یا بازگشت از وازکتومی اقدام کنید؛ که البته جراحی بسیار حساس و زمان بری است و تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد و هر چه مدت زمان بیشتری از وازکتومی شما گذشته باشد؛ میزان موفقیت وازووازستومی کمتر می شود.

مطلب مرتبط: چه رابطه ای باعث بارداری می شود؟

آیا با انجام وازکتومی مایع منی قطع می شود؟

یک درصد از حجم مایع منی آقایان را اسپرم ها تشکیل می دهند؛ در جراحی وازکتومی راه انتقال اسپرم به مایع منی مسدود می شود و اسپرم ها جذب بدن فرد می شوند. لذا بعد از بستن لوله های منی؛ حجم مایع منی تغییری نمی کند و فقط تعداد اسپرم ها در مایع منی صفر می شود.

بعد از وازکتومی حداقل دو ماه طول می کشد تا اسپرم های مایع منی صفر شوند؛ زیرا اسپرم هایی قبل از وازکتومی در دستگاه تولید مثل مرد تولید شده اند و باید با انزال های مکرر به طول کامل مایع منی از اسپرم تخلیه شود. بنابراین با توجه به این که معمولا 10 روز بعد از وازکتومی می توانید رابطه زناشویی داشته باشد؛ تا صفر شدن اسپرم مایع منی باید از روش های دیگر پیشگیری از حاملگی استفاده کنید.

مطلب مرتبط: آیا یک قطره اسپرم باعث بارداری می شود؟

آیا عمل وازکتومی روی میل جنسی تأثیر می گذارد؟

آیا عمل وازکتومی روی میل جنسی تأثیر می گذارد؟

سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند این است که آیا وازکتومی روی میل جنسی تاثیر می گذارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که وازکتومی موجب کاهش توان و میل جنسی، تغییر در سطح هورمون تستوسترون، کاهش ارگاسم و اختلالاتی در نعوظ  همچون زود انزالی نمی شود؛ اما ممکن است به دلیل مشکلات روحی میل جنسی فرد برای مدتی کم شود.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

آیا علائمی وجود دارد که بفهمم شوهرم وازکتومی کرده؟

با بررسی علائم ظاهری بیضه ها به طور دقیق نمی توانید متوجه شوید که شوهرتان وازکتومی انجام داده یا خیر؛ تنها راهی که می توانید اطمینان یابید که او عمل وازکتومی انجام داده است و شوهرتان نابارور است یا خیر؛ آزمایش و بررسی مایع منی اوست.

آیا امکان دارد جراحی وازکتومی با شکست مواجه شود؟

امکان دارد که در طی جراحی پزشک ساختار اشتباهی را برش داده باشد و وازکتومی با شکست مواجه شود؛ همچنین براساس تحقیقات انجام شده احتمال دارد تا 7 سال بعد از وازکتومی؛ پدیده نادر کانالیزاسیون مجدد رخ دهد و مجددا اسپرم با مایع منی ترکیب شده و فرآیند باروری بازگشت پیدا کند.

چگونه می توانم بعد از وازکتومی شوهرم باردار شوم؟

اگر خانومی بعد از وازکتومی شوهرش تمایل داشته باشد بچه دار شود؛ می تواند با روش های وازکتومی معکوس، لقاح آزمایشگاهی و یا تزریق اسپرم آسپیره شده بارور شود.

آیا وازکتومی از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند؟

از طریق وازکتومی از بیماری های ژنتیکی که از مرد به بچه منتقل می شوند؛ جلوگیری می شود. اما زمانی که عملا مرد دارای قدرت باروری نیست این امکان به درد نمی خورد. وازکتومی هیچ تأتیری در جلوگیری از انتقال بیماری های آمیزشی همچون انتقال ویروس ایدز ندارد؛ بنابراین اگر از سلامت جنسی خود و شریک جنسی تان مطمئن نیستید؛ توصیه می شود برای پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی و حفظ سلامت جنسی همچنان از کاندوم استفاده کنید.

مهم ترین مزیت وازکتومی این است که برای پیشگیری از بارداری دیگر نیازی به استفاده از کاندوم ندارید!

عوارض وازکتومی چیست؟

عوارض وازکتومی چیست؟

پس از جراحی وازکتومی پزشک به بیمار توصیه می کند مراقبت هایی را رعایت کند و یک روز باید در خانه بماند و استراحت کند؛ برخی توصیه ها عبارتند از:

  • بلند نکردن اجسام سنگین به مدت یک هفته
  • اجتناب از نوشیدنی های الکلی تا یک ماه بعد از جراحی
  • استفاده از یخ های قالبی برای جلوگیری از تورم ناحیه جراحی
  • استفاده کردن از لباس زیر گشاد
  • در صورت مشاهده عفونت و تورم زیاد؛ مراجعه به پزشک

همچنین خونریزی زیر پوستی دردناک و عفونتی که منجر به تب و قرمزی کیسه های بیضه و حساسیت به لمس در آنها شود و سندروم درد پس از وازکتومی که موجب می شود فرد به صورت مداوم دردی را در بیضه های خود احساس کند؛ از عوارض جراحی وازکتومی می باشند.

مطلب مرتبط: آیا متادون باعث ناباروری می شود؟

آیا رابطه ای بین وازکتومی و بروز سرطان پروستات وجود دارد؟

براساس تحقیقات احتمال ابتلا به سرطان پروستات در افرادی که وازکتومی کرده اند کمی بیشتر از مردان دیگر است. اما منابع معتبری در مورد ارتباط بین آن ها وجود ندارد.

کلام آخر

در این مطلب با وازکتومی که یک روش تقریبا بی بازگشت قطع باروری مردان است آشنا شدید و متوجه شدید که تنها از طریق سنجش میزان اسپرم های مایع منی میتوانید به قطعیت برسید که شوهرتان وازکتومی انجام داده است یا نه. معمولا افرادی که درخواست جراحی وازکتومی دارند در صف جراحی قرار میگیرند تا به اندازه کافی در مورد تصمیم خود فکر کنند؛ همچنین باید برای انجام این کار با همسر خود مشورت کنند.

4.2/5 - (5 امتیاز)