تاریخ امروز :20 تیر 1403

از کجا بفهمم شوهرم سیگار می کشه؟

بسیاری از خانم ها از سیگار بدشان می آید و حتی یکی از معیارهای ازدواج آن ها این است که مرد سیگاری نباشد یا اگر با فردی سیگاری ازدواج کنند با او شرط می کنند که سیگار را ترک کند. اما ممکن است در زندگی مشترک گاهی از لباس های شوهرشان بوی سیگار حس کنند و به او مشکوک شوند. ما در این مطلب از سایت روانکده می خواهیم به خانم هایی که می پرسند چطوری می توانم بفهمم شوهرم سیگار میکشه یا نه؟ کمک کنیم.

اهمیت تشخیص فرد سیگاری

از آنجایی که مصرف سیگار و تنباکو منع قانونی ندارد و کاملا آزادانه در دسترس می باشد؛ بسیاری از افراد در ملاء عام سیگار می کشند؛ برخی دیگر نیز به خاطر محدودیت ها و منع خانوادگی ممکن است به صورت مخفیانه و پنهانی سیگاری باشند و به صورت تفریحی سیگار بکشند و تصور کنند ممکن نیست که به آن معتاد شوند. در هر حالت تنباکوی سیگار حاوی نیکوتین و مواد سمی خطرناک و اعتیادآور است.

مصرف سیگار مضرات زیادی برای سلامتی دارد

با مصرف سیگار؛ نیکوتین در خون جذب می شود و ترشح آدرنالین و دوپامین که دو ماده شادی آور هستند بیشتر می شود و با هجوم آنها به مغز فرد سیگاری به صورت موقت احساس سرخوشی می کند و به این ترتیب بعد از مصرف چند نخ سیگار به لحاظ روانی و جسمی به آن وابسته می شود و نمی تواند مصرف آن را متوقف کند؛ متاسفانه افراد زیادی نمی دانند مصرف سیگار اعتیادآور است.

حقیقت این است که سلامتی و جان فرد سیگاری در خطر می باشد؛ در نتیجه شما می توانید با تشخیص فرد سیگاری و آگاه کردن او از مضرات سیگار و همچنین فواید ترک سیگار؛ جان او و اطرافیانش را نجات دهید. توجه داشته باشید که مهم نیست که فرد چه مدت سیگاری بوده و در هر زمانی که سیگار را ترک کند؛ کمک بزرگی به سلامتی او شده است.

همچنین مصرف سیگار می تواند آسیب های اجتماعی بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد؛ برای مثال بسیاری از افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند؛ از مصرف سیگار شروع کرده اند و در ادامه در دام این مواد افتاده اند. لذا خانواده ها و همسران باید هوشیار باشند و با آگاهی از علائم سیگاری بودن؛ فرد سیگاری را سریع تر تشخیص دهند و به او کمک کنند تا ترک کند.

نحوه تشخیص شوهر سیگاری

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

نحوه تشخیص شوهر سیگاری

 • معمولا افراد سیگاری منکر سیگاری بودن خود می شوند و با اعتماد به نفس بالایی این موضوع را رد می کنند و نمی توانید مچ او را بگیرید؛ یا ممکن است اگر زیاد به او گیر دهید لج کرده و مصرف سیگار را بیشتر کند. بنابراین اگر می خواهید بفهمید که شوهرتان سیگار می کشد یا نه ؟ بهتر است از نشانه های فرد سیگاری مطلع باشید و در صورتی که به او شک دارید با سیاست رفتار کنید تا کار به هاشا و لج بازی کشیده نشود؛ عمده نشانه های مصرف سیگار عبارتند از:
 • معمولا بعد از هر وعده غذایی به بهانه های مختلفی مثل بردن آشغال یا هوا خوری و دلایل دیگر خانه را ترک می کند و می خواهد تنها باشد.
 • قبل از بازگشت به منزل عطر و ادکلن استفاده می کند تا بوی سیگار از بین برود؛ پس اگر شوهرتان موقع ورود به خانه بوی عطر و ادکلن تازه و تیزی می داد احتمالا سیگار کشیده است و معمولا سعی می کند از شما کمی فاصله بگیرد.
 • ممکن است دهان شوهرتان بوی سیگار بدهد؛ البته افراد خبره با جویدن آدامس و استفاده از خوش بوکننده دهان بوی سیگار را مخفی می کنند.
 • گاهی وقت ها که با شوهر خود دست می دهید؛ اگر دستان خود را بو کنید بوی سیگار می دهند.
 • پیراهن شوهرتان بوی سیگار می دهد؛ که البته خیلی از افراد سیگاری موقع شستن دست و صورت خود کمی کف مایع به پیراهن و گردن خود می کشند تا بوی سیگار از بین برود.
 • اگر شوهرتان بوی آتش می دهد؛ می توانید شک کنید که او برای از بین بردن بوی سیگار قبل از آمدن به خانه در جایی کنار آتش می ایستد.
 • اگر در مهمانی یا جمعی بودید و تعدادی افراد سیگاری محل را برای سیگار کشیدن ترک کردند و شوهرتان هم با آنها رفت؛ مطمئن باشید او هم سیگاری است؛ چون فردی که سیگار میکشد؛ سیگاری بودن خود را از افراد سیگاری دیگر پنهان نمی کند.
 • با کمی دقت می توانید بفهمید که ماشین شوهرتان بوی سیگار و کارتون می دهد.
 • اگر شوهرتان از اینکه سر جیب لباس هایش بروید خوشش نمی آید و با گفتن این چیه تو جیت هول می شود احتمالا سیگار می کشد.
 • اگر شوهر شما مدت طولانی سیگار مصرف کرده باشد؛ دندان های زرد او این موضوع را به وضوح نشان خواهند داد.
 • اعتیاد به دخانیات می تواند جلوی افزایش وزن را بگیرد؛ اگر شوهر شما در کنار چند علامت دیگر مصرف سیگار؛ درعین داشتن تغذیه مناسب؛ همیشه لاغر است و چاق نمی شود؛ می تواند تأییدی بر سیگاری بودن او باشد.
 • دود سیگار باعث نابودی آنتی اکسیدان های بدن و پوست می شود؛ بنابراین اگر پوست شوهرتان در حال چروک شدن است؛ احتمالا به دلیل مصرف سیگار می باشد.

مطلب مرتبط: تفاوت سیگار های طعم دار با سیگار های معمولی

افراد سیگاری معمولا سیگار کشیدن خود را انکار می کنند و نمی توانید مچشان را بگیرید

اگر یقین دارید که شوهرتان سیگار می کشد اما او زیر بار نمی رود و به هیچ وجه سیگاری بودن خود را قبول نمی کند و شما تصمیم دارید که ادعای خود را اثبات کنید؛ تست های تشخیص نیکوتین از جمله تست ادرار، آزمایش خون، تست بزاق و تست مو می توانند در تشخیص و اثبات مصرف مواد نیکوتین دار توسط شوهرتان به شما کمک کنند.

چرا شوهرم سیگار می کشد؟

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل مشکلات روحی مثل افسردگی یا شکست عاطفی، مقابله با استرس و اضطراب، مشکلات و اختلافات خانوادگی و یا وضعیت نامطلوب اقتصادی به سراغ سیگار بروند تا به اصطلاح خود را آرام کنند؛ در حالی که متوجه نیستند که مصرف سیگار در طولانی مدت نشاط و سلامتی فرد را از بین می برد.

مطلب مرتبط: عوارض ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید به احتمال زیاد دلیل سیگار کشیدن شوهرتان کسب آرامش ذهنی و غلبه بر استرس و اضطراب است و نباید سیگار کشیدن شوهرتان را به علاقه نداشتن او به خودتان ربط دهید. اگر با بررسی نشانه های سیگاری بودن؛ مطمئن شدید که شوهرتان سیگاری است با او به آرامش صحبت کنید و با کمک روانشناس برای یافتن ریشه و دلایل سیگار کشیدن او را در ترک سیگار همراهی کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)