تاریخ امروز :20 تیر 1403
چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

احساس خجالت می تواند یک تجربه بسیار ناراحت کننده باشد و شما را عصبی و نگران کند. حتی زمانی که هیچ اشتباهی انجام نداده‌اید؛ ممکن است خجالت به شما احساس زشتی یا بی ارزش بدهد. در این مقاله از سایت روانکده قصد داریم مهارت کنترل کردن خجالت را به شما بیاموزیم.

چه موقعیت‌هایی ممکن است باعث خجالت شوند؟

ممکن است در شرایط مختلفی احساس خجالت کنید؛ برای نمونه چند مورد از موقعیت‌هایی که ممکن است موجب خجالت شوند عیارتند از:

 • ترس از ملاقات با افراد جدید می تواند شما را از بیرون رفتن با دوستان یا انجام کارها باز دارد.
 • صحبت در مورد رابطه جنسی یا چیزهایی که در دوران بلوغ برای بدن شما اتفاق می افتد.
 • برای کاری که انجام داده اید مورد توجه هستید؛ مانند دریافت جایزه در مدرسه.
 • رفتار یا سنت های خاص خانواده شما.
 • در مورد ظاهر خود احساس نارضایتی دارید.
 • اعتماد به نفس پایینی دارید.
 • وادار شدن به انجام کارهایی که نمی‌خواهید یا فشار همسالان برای انجام دادن به روش خاصی.
 • تجربه سوء استفاده حتی اگر سوء استفاده هرگز تقصیر شما نیست.
 • چیزی گفته‌اید که اشتباه از آب درآمده است.
 • مجبورید کاری انجام دهید که فکر می کنید دیگران به آن خواهند خندید.
 • برخی رفتارهای دیگران؛ برای مثال نظرات تند و زننده یک نفر در مورد شما.

چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

مطلب مرتبط: افسردگی در نوجوانان

با این وجود خوب نیست که اجازه دهید احساس خجالت کنترل را به دست گرفته و شما را از تجربه کردن بازدارد. به یاد داشته باشید که خجالت برای همیشه دوام نمی‌آورد و با درک بهتر موقعیت‌ها؛ کنار آمدن با آن آسان‌تر می‌شود.

6 راه برای رهایی از خجالت و کمرویی

به شرم آورترین خاطره خود فکر کنید؛ خاطره ای که وقتی می‌خواهید بخوابید یا در جمعی حضور یابید ناخواسته در ذهن شما ظاهر می‌شود!

 

«خودت را پنهان نکن؛ بایست و سرت را بالا بگیر و به آنها نشان بده که چه چیزی به دست آورده ای! – جو ماری فادریگالان»

برای پشت سر گذاشتن یک لحظه شرم آور؛ کافیست بیاموزید که در بیرون به شیوه ای آرام واکنش نشان دهید و در درون خود اثرات آن را به حداقل برسانید و به خاطر داشته باشید ظرفیت تجربه خجالت در واقع یکی از جنبه های شماست که شما را بیشتر به اطرافیانتان متصل می کند!

انجام دادن تمرین‌های زیر به شما کمک می‌کند تا کنترل خجالت را در دست بگیرید و بر آن غلبه کنید:

1.      با خودتان شوخی کنید

با شوخ طبیعی به خودتان و موقعیتی که رخ داده است بخندید تا احساس بهتری داشته باشید. سعی کنید چیزی را که اتفاق افتاده کم اهمیت جلوه دهید یا نادیده بگیرید. خنده می تواند به عنوان یک نقطه پرش عالی برای ایجاد مکالمات جالب یا پیدا کردن دوستان جدید باشد!

گاهی اوقات ممکن است فکر کنید چیزی واقعاً ناخوشایند یا تحقیرآمیز است؛ اما دیگران ممکن است حتی متوجه نشده باشند، پس آرام بمانید و طوری رفتار کنید که انگار اتفاق مهمی نیوفتاده است.

به عنوان مثال اگر از صندلی خود به پایین افتادید؛ بگویید: “من دارم تمام شیرین کاری های خودم را انجام می دهم” .

2.      اعتراف کنید که خجالت کشیدید

در آن لحظه شما نمی توانید زمان را به عقب برگردانید؛ پس انکار چه فایده ای دارد؟ به خود و دیگران اعتراف کنید که لحظه شرم آوری را پشت سر گذاشته اید.

مطلب مرتبط: چه راه هایی برای غلبه بر ترس وجود دارد

افسردگی دوقطبی بیشتر بخوانید: افسردگی دوقطبی

زمانی که پتانسیل شرمندگی را به جای پنهان شدن از آن بپزیرید و هر چه بیشتر خود را در موقعیت های بالقوه شرم آور قرار دهید؛ احساس شجاعت و انعطاف شما بیشتر خواهد شد.

به بدترین سناریو فکر کنید؛ آیا موضوع مرگ و زندگی اشت؟ اگر نه؛ بهبود می‌یابید و برای آن موقعیت قوی‌تر خواهید شد؛ پس به جای گوشه نشینی وارد گفتگو می‌شوید.

3.      ادراکات خود را به چالش بکشید

ما هنگام ورود به تعاملات اجتماعی انتظارات غیرمنطقی زیادی از خودمان داریم. به نوعی؛ ما معتقدیم که باید در تمام مکالمات خود بسیار باهوش، شوخ و سرگرم کننده باشیم! اما آیا دیگران نیز به همان معیارهای سختی که خودمان را به آنها وابسته کرده‌ایم معتقدند؟ احتمالا نه.

چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

پس در هر زمینه ادراکات و باورهایی که برای خود ساخته‌اید را به چالش بکشید و سعی کنید خودتان باشید.

4.      آرام بنشینید و عمیق نفس بکشید

برای آرام کردن خود به مدت 10-15 دقیقه آرام بنشینید و چند نفس عمیق بکشید و موقعیت و احساس خود را در آن لحظات دوباره ارزیابی کنید. احساساتی را که احساس می کنید بپذیرید و به خود بگویید: می دانم که این احساس موقتی است و فروکش می کند.

انجام این تمرین و تمرینات مدیتیشن ذهن آگاهی هدایت شده به پاسخ فیزیولوژیکی که تجربه می کنید کمک می کند و شما را به گفتن یا انجام هر چیز دیگری که می تواند موجب خجالت‌تان شود قادر می‌سازد.

5.      مهربانی با خود را تمرین کنید

اگر با کمرویی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ شفقت به خود را تمرین کنید. در سفر به سوی آزادی با خود صبور و مهربان باشید. وقتی احساس ناراحتی می کنید وسوسه نشوید که تسلیم شوید؛ شما شجاع‌تر از آن هستید که فکر می‌کنید.

مطلب مرتبط: چه رابطه ای بین دایره امن و اعتماد به نفس وجود دارد؟

6.      از قدم‌های کوچک شروع کنید

گاهی اوقات ما فکر می کنیم که برای غلبه بر کمرویی خود، باید کارهای بزرگی انجام دهیم ؛ مثلا اینکه در مقابل صدها نفر صحبت کنیم تا خجالتمان بریزد! اما این کار اضطراب شما را بیشتر خواهد کرد.

شما می توانید با انجام اقدامات کوچک شروع به غلبه بر کمرویی کنید؛ اگر گروه های سه نفره یا بیشتر خیلی دلهره آور به نظر می رسند؛ با یک نفر شروع کنید، اگر در حال حاضر برقراری تماس چشمی خیلی سخت به نظر می رسد؛ سعی کنید روی ناحیه دیگری نزدیک به چشمان آنها تمرکز کنید.

کلام آخر

در این مطلب ما تمرینات مفیدی را برای غلبه بر کمرویی و خجالت به شما معرفی کردیم. علاوه بر این موارد شما می‌توانید با گوش دادن به موسیقی، انجام ورزش مورد علاقه، مطالعه و … ذهن و افکار خود را پرورش دهید و بر کمرویی خود غلبه کنید.

درباره “چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟” بیشتر بخوانید: