تاریخ امروز :20 تیر 1403
چگونه اعتماد به نفس جوانان را افزایش دهیم؟

چگونه اعتماد به نفس جوانان را افزایش دهیم؟

یکی از راه های موفقیت در زندگی، این است که اعتماد به نفس و روحیه خودباوری داشته باشیم. باید باور داشته باشیم که داشتن خانواده ای موفق و پیروز متضمن موفقیت فرد نمی شود، بلکه خود او باید اراده و خودباوری داشته باشد و در مسیر زندگی تلاش کند تا به قله افتخار دست یابد. امیرکبیر، فرزند یک آشپز بود اما بخاطر خودباوری و اتکای به نفسی که دردرونش داشت به مردی نیرومند و تاثیرگذار در دوران خودش تبدیل شد. جوانی دوره حساس و تعیین کننده ای از زندگی است که بدون داشتن اعتماد به نفس، فرد نمی تواند برنامه ریزی، تلاش، نظم و استقامت لازم برای کامیابی در آینده را داشته باشد. لذا در این مقاله می خواهیم راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس به معنای داشتن یک طرز تفکر مناسب درباره خودتان و توانایی هایتان است و زمانی که به چالش هایی برمی خورید، به کمکتان می آید تا در برابر مشکلات واکنش مناسبی از خود نشان دهید. البته همه انسان ها گاهی دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند. اعتماد به نفس یک اطمینان قلبی به خود است که به افراد کمک می کند در کارهایی که علاقمند هستند و مهارت لازم را در آنها کسب کرده موفق شوند. اعتماد به نفس مثل هر توانایی و مهارت دیگر، نیاز به تمرین دارد تا تقویت شود.

مطالب مرتبط: برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشیم چه کنیم

مقایسه افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

مقایسه افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

نشانه هایی در رفتار و عملکرد افراد دارای میزانی از اعتماد به نفس مشهود است که از طریق آن نشانه ها میتوانیم آنها را از هم تفکیک نماییم.مقایسه ای از نشانه های افراد دارای اعتماد به نفس بالا و افراد با اعتماد به نفس پایین را در جدولی مشاهده کنید:

افراد با اعتماد به نفس پایین

افراد با اعتماد به نفس بالا

جسارت و قاطعیت لازم را ندارند قاطع و جسور هستند
 ریسک گریز هستند و با انتقادهای کوچک به هم می ریزند ریسک پذیر هستند و از انتقادهای سازنده استفاده می کنند
در خاطرات تلخ گذشته گیر کرده اند در زمان حال زندگی می کنند
خود را با دیگران مقایسه می کنند هر روز برای ارتقا دادن خود تلاش می کنند
گوشه گیر هستند و از اجتماع فرار می کنند علاقمند به حضور در اجتماعات هستند و شخصیت جذابی دارند
مضطرب وافسرده هستند آرام و ریلکس هستند
از شکست می ترسند و از کارهای جدید اجتناب می کنند به دنبال انجام کارها و چالش های جدید هستند

دلیل اهمیت اعتماد به نفس در جوانان چیست؟

می توان گفت عدم شناخت فرد از توانایی های خود، بزرگترین مانعی است که اجازه افزایش اعتماد به نفس را نمی دهد. باید بدانیم که هر فردی توانایی ها و استعداد های منحصر به فردی دارد که با دیگران متفاوت است و به نوع خاصی در او بروز میکند. پس خودباوری نیاز به خودشناسی دارد. یک جوان با تحصیل، آموختن مهارت جدید، تلاش برای متخصص شدن در کار مورد علاقه اش و به کار گرفتن مهارتی که دارد، می تواند به شناخت دقیقی از مهارت های فردی خود دست یابد. زمانی که فرد نسبت به مهارتهای خودش شناخت کافی نداشته باشد، وارد یک چرخه اشتباه می شود. (رشته تحصیلی که با مهارت ها و علایقش متناسب است را انتخاب نمی کند؛ به دنبال آن شغل مناسبی نیز نخواهد داشت، در نتیجه فرد درزندگی شکست خورده و دچار پرخاشگری و افسردگی خواهد شد). بنابراین آنالیز کردن و شناخت کامل مهارت ها و توانایی های خود، اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس است.

مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان چیست؟

مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان چیست؟

رفتارهای نادرست والدین، فکر کردن به گذشته، روابط بد، شکست ها، و توجه زیاد به نظرات دیگران عواملی هستند که بر اعتماد به نفس جوانان تاثیر منفی می گذارند.بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان عبارتند از:

تغییردادن سبک و محیط زندگی متناسب با مهارت های فردی و روحیات درونی

بعد از اینکه مهارت ها و علایق خود را به طور کامل شناختید بهتر است محیط زندگیتان را با آن هماهنگ کرده و سبک زندگی جدید و متناسب با علایق خود در پیش بگیرید.

 زبان بدن درست را در خود تقویت کند

اگر از زبان بدنتان درست استفاده کنید، نه تنها در دید دیگران جذاب خواهید بود بلکه اعتماد به نفس خودتان هم بالا می رود.قوز نکنید، صاف بنشینید، هنگام دست دادن با دیگران دست طرف مقابل را شل نگیرید و لبخند به لب داشته باشید، هنگام صحبت کردن با طرف مقابل ارتباط چشمی داشته باشید و از حرکات دستانتان به قدر کافی استفاده کنید.

عمل گرا و مثبت‌اندیش باشید

افراد مثبت اندیش، علاوه بر اینکه در کار خود موفق‌تر هستند؛ برای اطرافیان هم جذابیت دارند، بنابراین با ایجاد نگرش مثبت نسبت به موضوعات زندگی، می‌توانید فردی بااعتماد به نفس باشید. همچنین بیش از اینکه وقت خود راصرف فکر کردن به موضوعی کنید، دست به عمل بزنید و تجربه کسب کنید.

دکتر افسردگی در تبریز بیشتر بخوانید: دکتر افسردگی در تبریز

مهارت های جدیدی بیاموزید و همیشه در حال یادگیری باشید

برای یاد گرفتن مهارت‌های جدید تلاش کنید و نقاط قوت خودتان را پرورش دهید. افرادی که در چندین زمینه ی متفاوت مهارت داشته باشند اعتماد به نفس بالاتری نیز خواهند داشت.

برای خود اهداف کوچک مشخص کنید و برنامه ریزی نمایید تا به آنها برسید

قبل از اینکه به اهداف بزرگ فکر کنید، برای هدف های کوچک برنامه ریزی کنید و قدم به قدم جلو بروید. یا حتی می توانید اهداف بزرگ را به هدف های کوچک تقسیم کنید تا رسیدن به آنها راحت تر شود. به این ترتیب به خوبی می توانید مشکلات بزرگ زندگی خود را حل کنید.

جسارت نه گفتن را در خود افزایش دهید

باید بتوانید از نظرات و حریم خود در مواقع لزوم دفاع نمایید و خواسته های درست خود را به دیگران اثبات کرده و در مقابل خواسته های نامعقول دیگران بایستید، تا دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس شناخته و به نظراتتان احترام بگذارند.

خودزنی و خودتحقیری را کنار بگذارید

هیچوقت خودتان را دست کم نگیرید، و در خلوت یا جمع از تحقیر کردن خودتان اجتناب کنید. زیرا این کارها روی ناخودآگاه شما حک می شود و کم کم اعتماد به نفستان پایین می آید. مثلا وقتی در کلاس می خواهید درسی را ارائه بدهید از جملاتی مثل (ببخشید من کمی استرس دارم، یا من سخنران خوبی نیستم و …) به هیچ عنوان استفاده نکنید.

خود واقعیتان باشید

فقط خودتان باشید و نقش بازی نکنید، در نظر داشته باشید که هیچ کس نمی تواند همه را از خودش راضی کند و همیشه طوری باشید که واقعا هستید.خودتان باشید و روی کار خود تمرکز کنید.

از منطقه امن خود خارج شوید

از ریسک های مثبت نترسید و اتفاقات و کارهای جدیدی را تجربه کنید. البته با توجه به اینکه ذهن ما دوست دارد منطقه امن را حفظ کند و تمام تلاشش را می کند شما را منصرف کند، کمی خروج از آن سخت است اما شما تلاش خود را بکنید.

مطالب مرتبط: عزت نفس چیست ؟ و راه های تقویت آن

کلام آخر

یک جوان که احساس می کند اعتماد به نفس ندارد با تمرین کردن راه های افزایش اعتماد به نفس که در این مقاله بیان شد می تواند اعتماد به نفس از دست رفته خودش را بهبود بدهد. شما می توانید برای کسب مهارت خودباوری و افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوان و بزرگسالان با مقاله های مفید سایت روانکده همراه باشید.

درباره “چگونه اعتماد به نفس جوانان را افزایش دهیم؟” بیشتر بخوانید: