تاریخ امروز :20 تیر 1403

آیا ویپ ضرر دارد؟

اگر به تلاش برای ترک سیگار کشیدن فکر کرده اید، تنها نیستید. نزدیک به 7 نفر از 10 سیگاری می گویند که می خواهند آن را ترک کنند. ترک سیگار یکی از بهترین کار هایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید، سیگار تقریبا به تمام اندام های بدن از جمله قلب شما آسیب می زند. نزدیک به یک سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در نتیجه سیگار کشیدن و دود دست دوم است.

ممکن است وسوسه شوید که به سیگار های الکترونیکی مانند ویپ روی بیاورید تا بتوانید سیگار را ترک کنید اما آیا کشیدن سیگار الکترونیکی برای شما بهتر از استفاده از محصولات تنباکو است؟ آیا سیگار های الکترونیکی می توانند به شما کمک کنند تا یک بار برای همیشه سیگار را ترک کنید؟ مایکل بلاها، M.D.، M.P.H.، مدیر تحقیقات بالینی در مرکز جانز هاپکینز سیکارون برای پیشگیری از بیماری های قلبی، اطلاعات بهداشتی را در مورد ویپ به اشتراک می گذارد.

  1. استعمال دخانیات ضرر کم تری نسبت به سیگار دارد، اما همچنان بی خطر نیست.

سیگار های الکترونیکی نیکوتین (استخراج شده از تنباکو)، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی را برای ایجاد یک آئروسل که استنشاق می کنید، سیگار های تنباکو معمولی حاوی 7000 ماده شیمیایی هستند که بسیاری از آن ها سمی هستند. در حالی که ما دقیقا نمی دانیم چه مواد شیمیایی در سیگار های الکترونیکی وجود دارد، بلاها می گوید: تقریبا شکی وجود ندارد که ویپ، شما را در معرض مواد شیمیایی سمی کم تری نسبت به کشیدن سیگار های سنتی قرار می دهد.

با این حال، شیوع جراحات ریوی و مرگ و میر ناشی از مصرف ویپ وجود دارد. در فوریه 2020، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)  2807 مورد آسیب ریه ناشی از مصرف ویپ و 68 مورد مرگ ناشی از آن وضعیت را تایید کرد.

CDC ویتامین E استات را به عنوان یک ماده شیمیایی نگران کننده در میان افراد مبتلا به EVALI شناسایی کرده است. ویتامین E استات یک عامل غلیظ کننده است که اغلب در محصولات ویپ THC استفاده می شود و در تمام نمونه های مایع ریوی بیماران EVALI که توسط CDC مورد بررسی قرار گرفته بودند، یافت شد. CDC توصیه می کند که افراد:

  • از سیگار های الکترونیکی یا محصولات ویپینگ حاوی THC استفاده نکنید.
  • از استفاده از منابع غیر رسمی مانند دوستان، خانواده یا فروشندگان آنلاین برای تهیه دستگاه ویپ خودداری کنید.
  • هیچ ماده ای را به دستگاه ویپ اضافه نکنید که توسط سازنده در نظر گرفته نشده است.

تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز در مورد مواد تشکیل دهنده ویپ که در اکتبر 2021 منتشر شد، هزاران ماده شیمیایی در محصولات ویپ را نشان می دهد که اکثر آن ها هنوز شناسایی نشده اند. از جمله مواردی که تیم توانست شناسایی کند، چندین ماده بالقوه مضر از جمله کافئین، سه ماده شیمیایی که قبلا در سیگار های الکترونیکی یافت نشده بود، یک آفت کش و دو طعم دهنده مرتبط با اثرات سمی احتمالی و تحریک تنفسی بود.


مطالب مرتبط: آدامس نیکوتین چیست؟


  1. تحقیقات نشان می ‌دهد که ویپ برای قلب و ریه‌ ها مضر است.

نیکوتین عامل اصلی در سیگار های معمولی و سیگار های الکترونیکی است و بسیار اعتیاد آور است. در صورت نادیده گرفتن این ولع، باعث می شود که هوس سیگار کنید و علائم ترک را تجربه کنید. نیکوتین یک ماده سمی است. فشار خون شما را بالا می برد و آدرنالین شما را افزایش می دهد که باعث افزایش ضربان قلب و احتمال حمله قلبی می شود.

آیا ویپ برای شما مضر است؟ ناشناخته های زیادی در مورد ویپ وجود دارد، از جمله این که چه مواد شیمیایی ویپ را تشکیل می دهند و چگونه بر سلامت فیزیکی در دراز مدت تاثیر می گذارند. بلاها می گوید: «مردم باید بدانند که سیگار های الکترونیکی به طور بالقوه برای سلامتی شما خطرناک هستند.» داده‌ های در حال ظهور ارتباطی با بیماری مزمن ریوی و آسم و همچنین ارتباط بین استفاده دوگانه از سیگار های الکترونیکی و سیگار کشیدن با بیماری‌ های قلبی عروقی را نشان می‌ دهند. شما خود را در معرض انواع مواد شیمیایی قرار می دهید که ما هنوز آن ها را درک نکرده ایم و احتمالا بی خطر نیستند.

  1. سیگار های الکترونیکی به اندازه سیگار های سنتی اعتیاد آور هستند.

هم سیگار های الکترونیکی و هم سیگار های معمولی حاوی نیکوتین هستند که تحقیقات نشان می دهد ممکن است به اندازه هروئین و کوکائین اعتیاد آور باشد. به گفته بلاها، بد تر از آن، بسیاری از کاربران سیگار الکترونیکی حتی بیشتر از آن چه که از یک محصول تنباکوی قابل احتراق دریافت می ‌کنند نیکوتین دریافت می ‌کنند، کاربران می‌ توانند کارتریج ‌های با استحکام فوق‌ العاده ‌ای را که غلظت نیکوتین بیشتری دارند، خریداری کنند یا ولتاژ سیگار الکترونیکی را افزایش دهند.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

سیگار های الکترونیکی بهترین ابزار ترک سیگار نیستند

  1. سیگار های الکترونیکی بهترین ابزار ترک سیگار نیستند.

اگرچه سیگار های الکترونیکی به عنوان کمکی برای کمک به ترک سیگار معرفی شده اند، اما تاییدیه سازمان غذا و دارو را به عنوان وسیله ترک سیگار دریافت نکرده اند. یک مطالعه اخیر نشان داد که اکثر افرادی که قصد استفاده از سیگار های الکترونیکی برای ترک عادت نیکوتین را داشتند، در نهایت به استفاده از سیگار های سنتی و الکترونیکی ادامه دادند.

با توجه به شیوع بیماری EVALI، CDC به افرادی که از سیگار های الکترونیکی برای ترک سیگار استفاده می کنند توصیه می کند که خطرات و مزایای آن را بسنجید و ابتدا استفاده از سایر گزینه های ترک سیگار مورد تایید FDA را در نظر بگیرند.


مطالب مرتبط: فواید ترک سیگار


  1. نسل جدید در حال جذب نیکوتین است.

در میان جوانان، سیگار های الکترونیکی، به ویژه انواع یکبار مصرف، از هر محصول تنباکوی سنتی محبوبیت بیشتری دارد. بر اساس نظرسنجی ملی تنباکوی جوانان در سال 2021، بیش از 2 میلیون دانش ‌آموز دبیرستانی و راهنمایی ایالات متحده در سال 2021 از سیگار های الکترونیکی استفاده می‌ کردند که بیش از 8 نفر از هر 10 نفر از این جوانان از سیگار های الکترونیکی طعم ‌دار استفاده می ‌کردند.

به گفته بلاها، سه دلیل وجود دارد که سیگار های الکترونیکی ممکن است به ویژه برای جوانان فریبنده باشد. اول این که بسیاری از نوجوانان معتقدند استعمال ویپ ضرر کم تری نسبت به سیگار کشیدن دارد. ثانیا، سیگار های الکترونیکی هزینه مصرف کم تری نسبت به سیگار های سنتی دارند. سیگار های الکترونیکی بدون بو، برخی از انگ سیگار کشیدن را کاهش می دهند.

بلاها می ‌گوید: «چیزی که من در مورد افزایش مصرف استعمال دخانیات نگران‌ کننده ‌تر می ‌بینم این است که افرادی که هرگز سیگار نمی ‌کشیدند، به ‌ویژه جوانان، این عادت را به خود می ‌گیرند.»

تحقیقات CDC نشان می ‌دهد که مصرف سیگار در بین جوانان تا حدودی از سال 2020 کاهش یافته است. ماندن کودکان در خانه تحت نظارت والدین خود در طول همه‌ گیری COVID-19 می‌ تواند به این روند کمک کند.

اما، بلاها می ‌گوید، تفسیر داده‌ ها دشوار است، زیرا افراد جوان اغلب ترجیحات خود را تغییر می ‌دهند و زمانی که مورد بررسی قرار می ‌گیرند، ممکن است استفاده از محصولات یکبار مصرف را به عنوان ویپ در نظر بگیرند. همان گزارش CDC می گوید که استفاده از سیگار های الکترونیکی یکبار مصرف از سال 2019 تاکنون 1000 درصد در میان دانش آموزان دبیرستانی و 400 درصد در میان دانش آموزان دبیرستانی افزایش یافته است.

درباره “آیا ویپ ضرر دارد؟” بیشتر بخوانید: