تاریخ امروز :20 تیر 1403

اختلالات اضطرابی نوعی بیماری روانی است که در آن اضطراب گذراندن روز را دشوار می کند. علائم شامل احساس وحشت، ترس و ترس و همچنین عرق کردن و ضربان قلب سریع است. درمان شامل دارو درمانی و درمان شناخت رفتاری است.

اختلال اضطراب چیست؟

اختلال اضطرابی نوعی بیماری روانی است. اگر اختلال اضطرابی دارید، ممکن است به موقعیت‌های خاصی با ترس پاسخ دهید. همچنین ممکن است علائم فیزیکی اضطراب مانند تپش قلب و تعریق را تجربه کنید. داشتن اضطراب طبیعی است، اگر باید مشکلی را در محل کارتان حل کنید، به مصاحبه بروید، امتحان بدهید یا تصمیم مهمی بگیرید، ممکن است احساس استرس یا ناامیدی کنید.

گاهی اوقات اضطراب حتی می تواند کمک کند. به عنوان مثال، اضطراب به ما کمک می کند تا موقعیت های خطرناک را متوجه شویم و توجه خود را برای ایمن ماندن متمرکز کنیم. اما اختلالات اضطرابی بیش از یک اضطراب معمولی و کمی ترس هستند که ممکن است گاهی احساس شدید تری از علائم اضطراب هایئ معمولی داشته باشید به گونه ای که اختلال های اضطرابی و یا همان اضطراب های شدید علائمی شایعی مانند علائم زیر را دارا هستند:

 • اضطراب در توانایی شما برای کار اختلال ایجاد می کند.
 • وقتی چیزی احساسات شما را تحریک می کند، تمایل به واکنش بیش از حد دارید.
 • شما نمی توانید احساس خود را نسبت به موقعیت کنترل کنید.

مطلب مرتبط:

تفاوت استرس و اضطراب

افراد-در-معرض-اختلال-اضطراب

افراد در معرض بیشتر اختلال اضطرابی چه کسانی هستند؟

ترکیبی از ژنتیک و محیط می تواند خطر ابتلا به اختلال اضطراب را در فرد افزایش دهد. اگر موارد زیر را داشته باشید ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید:

 • برخی از ویژگی های شخصیتی، مانند خجالتی بودن یا تنش در رفتار و احساس ناراحتی و دوری از افراد در موقعیت ها یا محیط های ناآشنا
 • یک تجربه ناراحت کننده یا آسیب زا در دوران کودکی یا بزرگسالی
 • سابقه خانوادگی اضطراب یا سایر شرایط سلامتی
 • برخی از شرایط پزشکی، از جمله مشکلات تیروئید و آریتمی قلبی (ضربان قلب نامنظم)
 • اختلالات اضطرابی در زنان شایع تر است. محققان هنوز در حال مطالعه هستند که چرا این اتفاق می افتد. این می تواند ناشی از هورمون های زنانه باشد، به خصوص هورمون هایی که در طول ماه در نوسان هستند.
 • تستوسترون همچنین ممکن است نقش داشته باشد زیرا مردان تستوسترون بیشتری دارند و ممکن است اضطراب را کاهش دهند. زنان نیز ممکن است کمتر به دنبال درمان باشند، که اضطراب را تشدید می کند.

مطلب مرتبط:

اضطراب رانندگی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی (که فوبیای اجتماعی نیز نامیده می شود) یک وضعیتی از سلامت روان از خانواده اختلال اضطرابی است که یک ترس عمیق و مداوم از زیر نظر گرفتن و قضاوت شدن توسط دیگران است را به وجود می آورد.

این ترس می تواند بر کار، مدرسه و فعالیت های روزانه شما تأثیر بگذارد. حتی می تواند عشق ورزیدن و حفظ آرامش را دشوار کند. اما اضطراب اجتماعی نباید شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد به گونه ای که از راه های مقابله با آن درمان می تواند به شما در غلبه بر علائم کمک کند.

اختلال اضطراب اجتماعی یک نوع شایع اختلال اضطرابی است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی علائم اضطراب یا ترس را در برخی یا همه موقعیت‌ها تجربه می‌کنند، مانند ملاقات با افراد جدید، قرار ملاقات، مصاحبه برای شغل، پاسخ دادن به سؤالات در کلاس، یا صحبت با صندوقدار در رستوران و بسیاری موقعیت های دیگر.

انجام فعالیت های روزمره در مقابل مردم، مانند خوردن یا نوشیدن در حضور دیگران یا استفاده از توالت عمومی نیز می تواند باعث اضطراب یا ترس شود چرا که تمامی افراد از تحقیر، قضاوت و طرد شدن می ترسند.

ترس افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی از موقعیت های اجتماعی آنقدر شدید است که احساس می کنند نمی توانند آن را کنترل کنند. در نتیجه شما را از رفتن به محل کار، مدرسه یا انجام فعالیت های روزانه باز می دارد. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است هفته ها قبل از وقوع این موارد نگران باشند. گاهی اوقات آنها در نهایت از مکان ها یا فعالیت هایی که احساس می کنند مجبور به انجام کاری که ممکن است باعث شرمساری آنها شود اجتناب کنند.

برخی از افراد مبتلا به این اختلال در موقعیت های اجتماعی اضطراب ندارند، اما در محل کار دچار اضطراب می شوند. آنها علائم اضطراب فیزیکی را در موقعیت هایی مانند سخنرانی، ورزش، رقصیدن یا نواختن ساز روی صحنه تجربه می کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی اغلب از دوران کودکی در افراد خجالتی شروع می شود به گونه ای که ناآرامی اجتماعی نادر است. تحقیقات نشان می دهد که حدود 7 درصد از آمریکایی ها از این بیماری رنج می برند چرا که بدون درمان، اختلال اضطراب اجتماعی می‌ تواند سال‌ ها یا حتی یک عمر ادامه داشته باشد و مانع از دستیابی فرد به پتانسیل کامل خود شود.

مطلب مرتبط:

اختلال اضطراب بیماری یا هیپوکندریازیس چیست؟

اختلال-اضطراب-اجتماعی-چگونه-است؟

اختلال اضطراب اجتماعی چگونه است؟

در مدرسه با اینکه جواب را می دانستید اما همیشه از پاسخ دادن می ترسیدید. شما نمی خواستید مردم فکر کنند شما احمق یا کسل کننده هستید. قلب شما تند تند می زد و احساس سرگیجه می کردید. وقتی شغلی پیدا می کردید، از ملاقات با رئیسش یا صحبت در جلسات متنفر بودید. شما نمی توانستید در مراسم عروسی بهترین دوستتان شرکت کنید زیرا می ترسید با افراد جدید آشنا شوید.

شما باید در نهایت با یک پزشک صحبت کنید زیرا باید از این احساس های بی ارزش و پوچ و خود ساخته رهایی یابید و نگران از دست دادن موقعیت و جبهه عمومی خود خواسته و به نوعی از قلعه خودساخته تهی خارج شوید.

مطالب فوق تجربیات افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی به زبان خودشان از موقعیت دید شما بود که وضعیت آنها، احساسات آنها در مکان های عمومی و نحوه تلاش آنها برای رفع آن را توضیح می دهد این ها بودند چگونگی احساسات و چگونگی تحت فشار قرار گرفتن افراد دارای اختلال اضطراب اجتماعی که باید در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشید.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

مطلب مرتبط:

اضطراب در کودکان

علائم و نشانه های اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی هنگامی که علائم اختلال و احساسات خود ساخته آنها بر علیه ودشان بروز داده می شوند یا مجبورند در حضور یا در کنار دیگران باشند، شرایط زیر را تجربه می کنند:

 • لرزش اعضای بدن مانند دستان و پا ها، عرق‌ریز، تپش، ضربان قلب سریع یا احساس گیجی
 • احساس شکم درد یا دل پیچه شدید در ناحیه شکم.
 • آنها رفتار سختی از خود نشان می دهند.
 • تماس چشمی برقرار نمی کنند.
 • یا با صدای خیلی ملایم صحبت می کنند.
 • بودن با مردم، به خصوص افرادی که قبلاً آنها را نمی شناختند، ترسناک و دشوار است و صحبت کردن با آنها سخت است.
 • در مقابل دیگران احساس شرم و خجالت می کنند.
 • آنها بسیار می ترسند که دیگران آنها را قضاوت کنند.
 • آنها از مکان های عمومی دوری می کنند.

مطلب مرتبط:

علائم اضطراب شدید

دلایل بروز اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی گاهی اوقات در خانواده ها دیده می شود، اما هیچ کس نمی داند چرا برخی از خانواده ها به آن مبتلا هستند و برخی دیگر افراد خانواده مبتلا به این اختلال نیستند ندارند. محققان دریافته اند که بخش های مختلف مغز در ترس و اضطراب نقش دارند. برخی از محققان بر این باورند که درک نادرست از رفتار دیگران ممکن است به ایجاد یا شیوع اضطراب اجتماعی دامن زند.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید که مردم در حالی که به شما نگاه نمی کنند به شما خیره شده اند یا زیر لب غر می زنند. فقدان مهارت های اجتماعی یکی دیگر از علل اضطراب اجتماعی است. به عنوان مثال، اگر مهارت های اجتماعی شما توسعه نیافته باشد، ممکن است پس از صحبت با مردم احساس دلسردی کنید و ممکن است در آینده نگران انجام این کار باشید.

دلایل-بروز-اختلال-اضطراب-اجتماعی-چیست؟

با یادگیری بیشتر در مورد ترس و اضطراب در مغز، دانشمندان ممکن است درمان های بهتری پیدا کنند. محققان همچنین به دنبال راه هایی برای تأثیرگذاری بر استرس و محیط هستند.

مطلب مرتبط:

اختلال اضطراب جدایی چیست؟

علائم شدید و بروز یافته فیزیکی در محیط های مختلف استرس زا چیستند؟

علائم شدید و بروز یافته فیزیکی در محیط های مختلف استرس زا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • مشکلات خواب
 • تنش عضلانی یا درد عضلانی
 • لرزش، احساس انقباض
 • اضطراب یا تحریک پذیری
 • عرق
 • حالت تهوع، اسهال یا اختلالات روده
 • به راحتی عصبانی می شود

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که نگرانی شما از بین رفته باشد، اما شما همچنان مضطرب هستید، حتی اگر دلیل روشنی وجود نداشته باشد. برای مثال، ممکن است در مورد امنیت خود یا عزیزانتان بسیار نگران باشید یا احساس کنید که اتفاق بدی قرار است بیفتد.

اضطراب، نگرانی یا علائم فیزیکی شما باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی در زمینه های اجتماعی، کاری یا سایر زمینه های زندگی شما می شود. نگرانی ها ممکن است از یک نگرانی به نگرانی دیگر تغییر کنند و همچنین ممکن است با گذشت زمان و سن تغییر کنند.

مطالب مرتبط:

اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب چیست؟

کلام آخر

ما در مطلب بالا به همراه روانکده به بررسی موضوعاتی بسیاری در زمینه اختلال اضطراب و اختلال اضطراب اجتماعی و مهم تر از همه به بررسی تمامی نکات و توصیه در مورد انگزایتی پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود در این زمینه بهترین و کامل ترین پاسخ ها را داده باشید.

4.6/5 - (9 امتیاز)
اشتراک گذاری