تاریخ امروز :20 تیر 1403
عواقب اجرا گذاشتن مهریه

عواقب اجرا گذاشتن مهریه

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که بهترین روش برای اجرای مهریه چیست؟ زیرا همان طور که می دانید پروسه گرفتن مهریه ممکن است سال ها طول بکشد. متاسفانه بسیاری از زوجین از روند صحیح و قانونی درخواست مهریه اطلاعی ندارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی اثرات و پیامد های استفاده از مهریه بپردازیم. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند.

شاید متوجه شده باشید که گاهی وقتی زن مطالبه مهریه می کند، مرد بلافاصله اموال خود را به دیگری منتقل می کند که بدون پرداخت مهریه یا دادن مهریه مورد توافق با زن، می تواند سود مطالبه کند. شما می توانید با استفاده از یک وکیل قانونی مجرب از این امر جلوگیری کنید.

یکی از عمده ترین مدارک مورد نیاز برای اعمال مهریه، وجود عقد نکاح (دائم یا موقت) بین زوجین است.

بهترین روش برای به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

  • اولین و بهترین کار این است که با درخواست مهریه خود به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید و بخواهید بلافاصله اموال زوجین شناسایی و از آن ها گرفته شود. به یاد داشته باشید برای این کار بهتر است زوج از این ماجرا با خبر نباشد تا بتوانید چند قدم از او جلو تر باشید.
  • از طریق شورای حل اختلاف نیز می توانید مهریه را مطالبه کنید. اما در این شورا ها اغلب محدودیت هایی وجود دارد که کار را به دادگاه می کشند. به عنوان مثال، شورای حل اختلاف فقط به کمتر از 20 میلیون اهمیت می دهد.
  • از بسیاری جهات می توان زوج را مجبور به پرداخت مهریه کرد. به عنوان مثال، وقتی زوج پول کافی برای پرداخت نکردن مهریه را دارند، به راحتی می توان از خروج آن ها از کشور به دلیل بدهی مهریه جلوگیری کرد. گاهی این موضوع برای برخی آن قدر برای آقایان مهم است که پرداخت مهریه را آسان می کند.

مشاوران طلاق اغلب توصیه می کنند که در ابتدا اجازه ندهید زوج از کشور خارج شوند. زیرا به این ترتیب روند آسان تر می شود.

همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم یکی از معایب مهریه این است که پس از ابلاغ به زوج، اموال خود را به دیگری واگذار می کنند تا مجبور به پرداخت مهریه نشوند. با این حال، این می تواند زمانی انجام شود که دارایی های شخصی مستثنیات دین نباشد.


مطالب مرتبط: رفتن وقت مشاوره برای طلاق


اجرا گذاشتن مهریه در سال جاری چه عواقبی دارد؟

استیفاء یا مطالبه مهریه حق زن پس از ازدواج است و طبق قانون نباید در هنگام طلاق انجام شود. به عبارت دیگر زن پس از دریافت مهریه می تواند به زندگی با شوهر خود ادامه دهد. این در حالی است که همیشه زمانی صحبت از مطالبه مهریه در زمانی که رابطه زوج رو به پایان است مطرح می شود.

در سال های اخیر قوانین این بخش از دعاوی خانوادگی دستخوش تغییرات زیادی شده است که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد. با این حال، همه این موارد یک ویژگی مشترک دارند. یعنی مرد معمولا به دنبال راهی برای عدم پرداخت مهریه یا گرفتن حکم دادگاه با حداقل هزینه است.

آمار طلاق بیشتر بخوانید: آمار طلاق

در مجموع اجرای مهریه در گذشته سخت و زمان بر بود اما با توجه به بخشنامه جدید قوه قضائیه این موضوع بسیار دشوار تر به نظر می رسد. بر اساس این بخشنامه دیگر امکان مراجعه بدوی به دادگاه خانواده برای مطالبه مهریه وجود ندارد و این قانون برای هر میزان مهریه و هر تعداد سکه اعمال می شود

مراجعه به اداره ثبت برای به اجرا گذاشتن مهریه

حتی اگر برای این منظور از وکیل کمک بگیرید، ابتدا باید به اداره ثبت مراجعه کنید. البته سیستم قضایی در شهر های مختلف کشور یکسان نیست، اما اکنون در شهر های بزرگ کشور متقاضیان مهریه در مرحله اول به اداره ثبت احوال اعزام می شوند.

مراحل اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت

مراحل اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت

در این قسمت مراحل به اجرا گذاشتن مهریه را قرار داده شده است:

  1. نظارت بر صدور دستور از طریق دفترخانه محل ثبت عقد: برای این کار باید اصل عقدنامه یا حداقل یک نسخه از آن را داشته باشید و حتما به دفترخانه محل عقد بروید. دفترخانه عقد در صورت تغییر نشانی و یا عدم حضور سردفتر، مرکز ثبت ازدواج و طلاق جهت یافتن آدرس جدید اعزام و اجرائیه مراجعه کنید. سردفتر یک نسخه از گواهی را به آدرسی که در قرارداد برای مرد قید شده ارسال می کند. با توجه به این که آدرس قدیمی است، ممکن است به دست شوهرش نرسد، اما این مشکل اشکالی ندارد و جلوی ماجرا را نمی گیرد.
  2. مراجعه به اداره ثبت اسناد قسمت اجرای مهریه: اموال اجرایی از طریق اداره ثبت اسناد ممکن است در صورت درخواست مهریه را اعمال کند، اما در انجام این کار باید مردان دارای اموالی غیر از مستثنیات دین داشته باشند.
  3. توقیف اموال زوجین در صورت اطلاع از جزئیات و در غیر این صورت درخواست رسیدگی از ادارات و مراجع ذیربط و احتمال ممنوعیت خروج زوج از کشور: با مراجعه به دفاتر ثبتی محل دفاتر رسمی ازدواج می توان تعیین کرد که چه مقدار از مهریه برای ممنوع الخروجی زوج و مصادره اموال آن ها است؟
  4. اگر زن بتواند اموال شوهرش تصرف کند، این ملک مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت به مزایده گذاشته می شود. البته مردان نیز حق اعتراض به ممنوعیت مستثنیات دینی را دارند. این امر روند اجرا را بسیار چالش برانگیز کرده است، زیرا در شرایط اقتصادی کنونی، تعداد مردانی که دارایی غیر از خانه و ماشین و سایر استثنائات دین هستند، وجود دارد.
  5. بالاخره بعد از شش ماه اگر پولی از مرد پیدا نشد; زن می تواند با کمک وکیل مهریه یا به درخواست خود به دادگاه خانواده مراجعه کند.

مطالب مرتبط: طلاق شرعی چیست؟


آیا بابت به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت نیز باید هزینه پرداخت شود؟

در ادامه این روال زن و شوهر می توانند به طلاق رضایت داده و مهریه را بپردازند یا سازش صورت گیرد و به طور کلی زن از اجرای مهریه خود عقب نشینی کند. به همین دلیل یکی از مهم ترین سوالات پرداخت هزینه یا نیم عشر است.

برای اطلاع از هزینه های وکیل طلاق برای گرفتن می توانید تماس گرفته و از آخرین اخبار در مورد طلاق و هزینه ها مطلع شوید.

درباره “عواقب اجرا گذاشتن مهریه” بیشتر بخوانید: