تاریخ امروز :20 تیر 1403

چگونه با آزار و اذیت بزرگسالان مقابله کنید؟

بسیاری از ما در مقاطع خاصی از زندگی خود با زورگویی ها و در برخی موارد با آزار و اذیت بزرگسال روبرو می شویم. این شخص می تواند رئیس یا همکار ،هم دانشگاهی ، هم کلاسی ، پدر و مادر، خواهر بردار، یک شریک عاشقانه ،همسر یک همسایه سرکش، یک نماینده فروش و … باشد.

اگر از زور گویی و ازار اذیت افراد به ستوه آمده اید ما در این مطلب از روانکده شما را با روش های مقابله با افراد زور گو آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

راه های مقابله با افراد زورگو و قلدر

در ظاهر، یک قلدر بالغ ممکن است پرخاشگر، خواستار و سلطه جو باشد. با این حال، با یک رویکرد زیرکانه و ارتباط قاطعانه، می توانید پرخاشگری را به احترام تبدیل کنید. در اینجا چند راه  کلیدی برای کنترل قلدرهای بالغ  برای شما آورده ایم که شما می توانید با بکار گیری این موارد از آزار و اذیت آن ها خود را نجات دهید.

 • خودتان را ایمن نگه دارید

مهم ترین اولویت در مواجهه با یک قلدر بالغ، محافظت از خود است. اگر در موقعیتی احساس راحتی نمی کنید، آن محیط را هر چه سریع تر ترک کنید. در صورت لزوم به دنبال کمک و حمایت باشید ، حتی اگر لازم شد با پلیس نیز بهتر است تماس بگیرید تا بتوانید از راه قانونی مشکلات خود را حل کنید .

سعی کنید  فاصله خود را حفظ کنید و تمامی راه های فرار خود را برسیی کنید و با روش هایی این راه ها را باز نگه دارید. به خاطر داشته باشید ، از انجایی که وقت شما ارزشمند است و شادی و رفاه شما مهم است کنترل خشم و کوتاه آمدن در برابر قلدر ضرورت دارد.

از این رو اگر با یک راننده خشمگین جاده‌ ای، یک فروشنده زورگو، یک همسایه فضول، یک رابطه نفرت‌انگیز یا یک سرپرست سلطه‌ جو سر و کار دارید، سعی کنید تا جایی که می توانید فاصله خود را با فرد مقابل حفظ کنید و از تعامل اجتناب کنید، مگر اینکه مجبور باشید.

مواقعی وجود دارد که ممکن است احساس کنید در کنار یک فرد بسیار خطرناک گیر کرده اید و هیچ راه فراری ندارید، در این مواقع، خارج از چارچوب فکر کنید. با دوستان و مشاوران قابل اعتماد در مورد اقدامات مختلف مشورت کنید و رفاه شخصی خود را در اولویت قرار دهید.

راه های مقبله با افراد زورگو و قلدر

 • خونسردی خود را حفظ کنید و از واکنش نشان دادن خودداری کنید

به خاطر دشاته باشید که افراد زور گو که شما را آزار می دهند از اینکه شما بترسید لذت می برند پس سعی کنید در این مواقع آرامش خود را حفظ کنید. چرا که زورگو ها از ناراحتی و گریه شما خوشنود می شوند.

اگر از شما خواسته می شود که با یک قلدر بالغ برخورد کنید، یکی از مهم ترین قوانین سرانگشتی این است که خونسردی خود را حفظ کنید. هرچه نسبت به تحریکات کمتر واکنش نشان دهید، بیشتر می توانید از خود مراقبت کنید.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

 • حقوق اساسی بشری خود را بشناسید

ایده مهمی که باید در هنگام مواجهه با یک فرد قلدر بزرگسال به خاطر داشته باشید این است که حقوق خود را بدانید و تشخیص دهید که چه زمانی نقض می شود. تا زمانی که به دیگران آسیبی نرسانید، حق دارید از خود حقوق خود دفاع کنید. از سوی دیگر، اگر به دیگران آسیب وارد کنید، ممکن است این حقوق را از دست بدهید. برخی از حقوق اساسی بشر ما به شرح زیر است که بایستی رعایت کنید تا به دردسر نیافتید.

 • شما حق دارید که با شما محترمانه رفتار شود.
 • شما حق دارید احساسات، نظرات و خواسته های خود را بیان کنید.
 • شما حق دارید اولویت های خود را تعیین کنید.
 • شما حق دارید بدون احساس گناه «نه» بگویید.
 • شما حق دارید آنچه را که برای آن پرداخت می کنید دریافت کنید.
 • شما حق دارید نظرات متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشید.
 • شما حق دارید از خود مراقبت کنید و از تهدیدات جسمی، ذهنی یا عاطفی خود محافظت کنید.
 • شما حق دارید زندگی شاد و سالم خود را ایجاد کنید.

حقوق اساسی بشر بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد، قوانین بسیاری از کشورهای دموکراتیک که در برابر سوء استفاده، استثمار و تقلب محافظت می کنند. در کل حقوق اساسی بشر نشان دهنده مرزهای شماست.

البته جامعه ما مملو از افرادی است که این حقوق را رعایت نمی کنند. به ویژافراد زورگو می خواهند شما را از حقوق شما محروم کنند تا بتوانند شما را کنترل کنند و از شما سوء استفاده کنند. اما شما این قدرت و اقتدار اخلاقی را دارید که اعلام کنید این شما هستید، نه او که مسئول زندگی شماست.

راه های مقبله با افراد زورگو و قلدر

تفاوت بین آزار و اذیت و زورگویی  چیست؟

قلدری و آزار و اذیت اغلب در هنگام صحبت در مورد رفتار آسیب ‌رسان یا مخرب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. و خیلی با آزار و اذیت جسمی فرق دارند . همانطور که کودکان و نوجوانان می توانند قلدر باشند، بزرگسالان نیز می توانند قلدر باشند. چیزی که یک قلدر بالغ را تعریف می کند این است که آیا مرتباً باعث می شود شما احساس ظلم، تحقیر، در یا … را تجربه کنید یا نه .اعمال بی رحمانه ای که اغلب منجر به این احساسات می شود شامل توهین شخصی، شوخی تمسخر آمیز، تهدید، شرمساری عمومی، تهاجم به فضای شخصی شما یا تماس شخصی ناخواسته است.

ویژگی مشترک قلدرها این است که پرخاشگری خود را برای فشار دادن دکمه های شما و حفظ تعادل شما فرافکنی می کنند. با این کار، آنها مزیتی ایجاد می کنند که از آن می توانند از نقاط ضعف شما سوء استفاده کنند.

و در آخر شما می توانید با به کار گیری مواردی که در این مطلب به شما آموزش داده شد با افراد زورگو و کسانی که شما را اذیت می کنند مقابله کنید.

شما می توانید با کلیک بر روی کلیک خشم و عصبانیت چیست؟ کامل ترین اطلاعات در رابطه با خشم و عصابانتی و چگونگی کنترل خشم و عصبانیت را به دست آورید.

تفاوت بین آزار و اذیت و زورگویی  چیست؟

کلام اخر

ما در این مطلب از روانکده به برسی موضوع مقابله  با آزار و اذیت بزرگسالان پرداختیم امیدواریم این مطلب از سایت روانکده همانند دیگر مطالب سایت برای شما عزیزان مفید واقع گردد. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)