تاریخ امروز :20 تیر 1403
آیا استرس باعث پریودی میشود

آیا استرس باعث پریودی میشود

همه ما می‌دانیم که استرس چه بلایی سرمان می‌آورد. از سردرد و دل درد گرفته تا بی‌خوابی و اضطراب، استرس می‌تواند به روش های مختلف سلامتی‌مان را به خطر اندازد. اما یکی از عوارض ناخوشایند استرس که شاید کمتر به آن توجه شود، نامنظم شدن پریود است.

استرس چگونه پریود باعث پریود نا منظم می شود؟

استرس میتونه تاثیرات زیادی رو بدن بزاره و فقط تو پریود خلاصه نمیشه ولی حالا چطور میتونه باعث نا مظنم شدن پریود بشه؟ تو ادامه بهتون میگم

  • هورمون‌ها قاطی می‌کنند

وقتی استرس داریم، بدن ما هورمون‌هایی مثل کورتیزول را آزاد می‌کند. کورتیزول هورمون جنگ و گریز است و بدن ما را برای مقابله با خطر آماده می‌کند. اما این هورمون می‌تواند به هورمون‌های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) که مسئول تنظیم چرخه قاعدگی هستند، حمله کند و باعث نامنظم شدن پریود شود.

  • چرخه قاعدگی به هم می‌ریزد

آیا استرس باعث پریودی میشود

چرخه قاعدگی به طور طبیعی شامل چهار فاز است: فولیکولر، تخمک‌گذاری، لوتئال و قاعدگی. استرس می‌تواند این چرخه را مختل کند و باعث شود که هر یک از فازها کوتاه‌تر یا بلندتر از حد معمول شوند.

  • علائم ناخوشایند

استرس می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تشدید کند. این علائم شامل نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری، نفخ، سردرد و خستگی هستند.

چه نوع نامنظمی در پریود ناشی از استرس است؟

رایج‌ترین نوع نامنظمی در پریود ناشی از استرس، الیگومنوره نام دارد. در این نوع، پریودها کمتر از 8 بار در سال اتفاق می‌افتند. منوراژی نوع دیگری از نامنظمی پریود است که در آن خونریزی بیش از حد معمول است. راهکار چیست؟

استرس را مدیریت کن

بهترین راه برای جلوگیری از نامنظمی پریود ناشی از استرس، مدیریت استرس است. تکنیک‌های مختلفی برای این کار وجود دارد مثل یوگا، مدیتیشن، ورزش، تنفس عمیق و گذراندن وقت در طبیعت.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

به طور منظم ورزش کن

ورزش منظم می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و کاهش استرس کمک کند.

غذاهای سالم بخور

مصرف غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی ضروری برای سلامتی زنان مثل ویتامین B، آهن، روی و پروتئین می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و کاهش استرس کمک کند.

آیا استرس باعث پریودی میشود

به متخصص مراجعه کن

اگر نامنظمی پریود شما شدید است یا با علائم دیگری مثل درد شدید، خونریزی غیرطبیعی و لکه‌بینی بین قاعدگی همراه است، به متخصص زنان مراجعه کن.

نتیجه گیری

نامنظمی پریود ناشی از استرس معمولاً موقتی است و با رفع استرس، پریود دوباره به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. با این حال، اگر نامنظمی پریود شما شدید است یا با علائم دیگری همراه است، حتماً به متخصص زنان مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری