تاریخ امروز :7 اسفند 1402
آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

ماه مبارک رمضان ماه بندگی خداوند است، ماهی برای بخشش گناهان و نزدیکی به خداوند است، در این ماه تکالیفی وجود دارد که زوجین باید آن ها را رعایت کنند تا در زوره آن ها اختلالی وارد نشود. خیلی از زوجین این سوال را می پرسند که آیا نزدکی و رابطه جنسی در ماه مبارک رمضان سبب باطل شدن روزه می شود یا خیر ؟

در ادامه این مطلب همراه علیرضا روانکده باشید تا این ان موضوع را با هم بررسی کنیم این سوال به دلیل نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان می تواند سوال خیلی  از زوجین نیز باشد.

آیا رابطه نا مشروع روزه را باطل می کند

اگرزوجین به قصد انزال و خارج شدن منی با هم نزدیکی داشته باشند، روزه باطل می شود اما اگر قصد انزال نداشته باشدو انزالی صورت نگیرد مشکلی نیست و روزه باطل نمی شود.

مطالب مرتبط: داشتن نزدیکی در زمان قاعدگی

آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

نظرات عالمان نسب به باطل شدن روزه

پاسخ: آیت‌الله روحانی می‌فرمایند: اگر جهل داشته باشند که نزدیکى در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن‌ها باطل نمى‌شود، ولى اگر احتمال دادند و یقین نداشته و عمل را انجام دادند، روزه باطل مى‌شود.

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسى کند، روزه او باطل نمی‌شود، ولى هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه‌اش باطل است.


پاسخ: آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: دخول بدون انزال در ماه رمضان، مبطل روزه است.


پاسخ: حضرات آیات بهجت و مظاهری می‌فرمایند: روزه او باطل می‌شود و کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد. آیت‌الله بهجت در ادامه توضیح می‌دهند: ولى اگر زن در بین جماع راضى شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضاى روزه آن روز را به‌جا آورد.

حکم  نزدیکی در ماه رمضان چیست

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: بر هر یک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفاره هم بر هر دو واجب می‌شود؛ که عبارت است از شصت روز روزه یا اطعام شصت فقیر و یا دادن شصت مد طعام به شصت مسکین که سهم هر کدام، یک مد (ده سیر گندم یا جو یا برنج) است.

مطالب مرتبط: آیا رابطه از پشت باعث حاملگی می شود ؟

آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

حکم  ملاعبه در ماه رمضان چیست

پاسخ: حضرات آیات خامنه‌ای و مکارم‌شیرازی معتقدند: اگر دخول صورت نگیرد و منجر به انزال منى نشود، به روزه خللى وارد نمی‌کند و روزه باطل نیست.


آیت‌الله بهجت نیز می‌فرمایند: ملاعبه زن و مرد روزه را باطل نمی‌کند، اما ایشان در پاسخ به سؤال دیگری می‌فرمایند: اگر ملاعبه منجر به انزال شود، درصورتی‌که قصد انزال داشته یا عادت او در این کار این بوده که به انزال منجر مى‏‌شده، روزه وى باطل است، اما اگر منى انزال نشده و قصد انزال هم نداشته، اشکال ندارد. آیت‌الله روحانی نیز می‌فرمایند: احتلام ناخواسته موجب افطار نمى‌شود و روزه صحیح است.


آیت‌الله تبریزی در این ‌‌باره توضیح می‌دهند: چنان‌چه قصد انزال داشته، ولو بعد از شروع در ملاعبه، روزه‌اش باطل مى‌شود و هم‌چنین است اگر بداند یا احتمال بدهد که منى از او خارج مى‌شود. آیت‌الله مظاهری نیز معتقدند: آبی که در هنگام معاشقه از زن یا مرد خارج می‌شود، پاک است و روزه را باطل نمی‌کند.


حکم دخول تا ختنه گاه در ماه مبارک رمضان

زمانی که کمتر از ختنه گاه داخل شود و هیچ منی بیرون نیاید، روزه باطل نمی شود اما کسی که واجد ختنه گاه است، حتی اگر کمتر از ختنه گاه هم وارد شود روزه باطل می شود.

آیا لب دادن روزه را باطل می کند

باید گفت خیر لب دادن سبب باطل شدن روزه نمی شود زیرا هیچ دخولی صورت نگرفته و هیچ منی خارج نشده است.

آیا خوردن سینه روزه را باطل می کند؟

حکم این مورد هم همانند مورد قلبی است اگر دخولی صورت نگیرد روزه باطل نمی شود روزه در شرایطی باطل می شود که نیت دو طرف از نزدیکی دخول و ارضاع شدن باشد.

مطالب مرتبط: عمل زناشویی چیست؟

آیا رابطه با همسر روزه را باطل می کند ؟

حکم قرآن در باره رابطه جنسی در ماه رمضان

در آیه 187 سوره بقره به این سوال پاسخ داده است که آیا رابطه جنسی روزه را باطل می کند یا خیر ؟

«احل لکم لیلة الصّیام الرفث الی نسائکم هن لباس لکم و انتم لباس لن علم الله انکم کنتم تختانون انفسکم فتاب علیکم و عفی عنکم فالان با شروهن و ابتغوا ما کتب اللّه لکم و کلوا و اشربوا حتی یتبین لکم الخیط الابیض من الخیط الاسود من الفجرثم اتموا الصّیام الی الیل و لا تباشروهن و انتم عاکفون فی المسجد تلک حدود اللّه فلا تقربو‌ها کذلک یبین اللّه آیاته للناس لعلهم یتقون»

معنی آیه

«در شب روزه داری نزدیکی کردنتان با همسرانتان حلال شد ایشان پوشش شما و شما پوششی هستید برای آنان خدا دانست که شما همواره با انجام این عمل نافرمانی و در نتیجه به خود خیانت می‌کردید پس ‍ از جرمتان گذشت و این حکم را از شما برداشت حالا دیگر می‌توانید با ایشان درآمیزید و از خدا آنچه از فرزند که برایتان مقدر کرده طلب کنید و از آب و غذا در شب همچنان استفاده کنید تا سفیدی شفق از سیاهی شب برایتان مشخص شود و آنگاه روزه بدارید و روزه را تا شب به کمال برسانید و نیز هنگامی که در مسجد‌ها اعتکاف می‌کنید با زنان نیامیزید این‌ها که گفته شد حدود خداست زنهار که نزدیک آن مشوید اینچنین خدا آیات خود را برای مردم بیان می‌کند تا شاید با تقوا شوند.»

سخن آخر

همانطورکه اشاره شد ماه رمضان یک سری واجبات دارد که برای باطل نشدن روزه باید آن ها را رعایت کرد. یکی از این واجبات رابطه جنسی است اگر رابطه جنسی بدون دخول و ارضاغ شدن باشد مانعی ندارد و روزه را باطل نمی کند. نظر شما در این باره چیست با ما در میان بگذارید

4.3/5 - (12 امتیاز)

4 یک نظر

 1. یدالله عرب پاسخ

  نمیدونم چه کار کنم نمیتونم باکسی حرف بزنم حتی بامشاوره هی میخوام حرف بزنم نمیشه

 2. بهرام بهشتی پاسخ

  سلام و وقت بخیر.
  مقاله جالبی بود. من با عنوان مقاله شما کاملا موافقم اما می خواهم یک چیزی به این عنوان اضافه کنم و اون هم اینکه پول (نه شخصیت ، سلامت رو ان و سلامت فکر ، بلوغ عاطفی یا فکری و …) حرف اول رو همیشه برای کسی می زنه که یک انسان صرفا مادی ، پول پرست و خودنما و نمایشیه وهدفش اینه که با خریدن خونه ، ماشین ، مبلمان ، لباس و کیف و کفش لوکس و لاکچری و حتی اخیرا حیوان خانگی نژادادار و تزیینی ؛ خودنمایی و فخر فروشی بکنه تا اعتماد به نفس کسب بکنه و یا کسی که یک موجود لوس ، راحت طلب و پرتوقعه که همیشه در رفاه بوده و فکر میکنه فلسفه خلقت تمام موجودات دیگه اینه که فقط در خدمت رفع نیاز های اون باشند و اون ملزم نیست هیچ چیزی رو از راه زحمت، پشتکار و تلاش فردی به دست بیاره اما در حال حاضر پول برای کسی حرف اول رو می زنه که همیشه علیرغم سختکوشی ، لیاقت ، زحمت و کار کردن به ناحق از ثروت و پول دسترنج خودش محروم بوده مثل طبقه کارگر ، کشاورز و 90 درصد طبقه متوسط و متوسط به پایین جامعه ما که شما در مقاله ( طبقه متوسط جامعه به طرف فقر حرکت می کند) خیلی زیبا به اون پرداختید و در اصل رفتار غیر مسئولانه و نا عادلانه ی جامعه مسئول و مقصر اصلی سوق دادنه این گروه به طرف اولویت دار شدن این نیازه و باید برای اون هم یک راه حل اساسی و ریشه ای به کار بگیره.
  نکته : لطفا منبع این مقالات زیبا و جالبتون رو هم بنویسید. با تشکر

 3. ابوالقاسم بهرامی پاسخ

  سلام.
  من به ورزش فوتبال علاقه دارم و باشگاه هم میرم و 13 ساله هستم و قدمم 175 هست و زیاد هم میپرم و نمیدونم بین فوتبال یا والیبال کدوم انتخاب کنم همه میگن والیبال بری موفق میشی فوتبال هم بری موفق میشی و یک چیزم برای فوتبال خوب نیست اونم اینکه زیاد جنگنده نیستم و یکم خجالتی هستم در حرف زدن ولی فوتبالم عالی هست میشه پیشنهاد بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *