تاریخ امروز :2 اردیبهشت 1403
آیا-رابطه-زناشویی-مقعدی-در-دوران-بارداری-خطری-دارد؟

آیا رابطه زناشویی مقعدی در دوران بارداری خطری دارد؟

رابطه جنسی در زندگی مشترک به دلیل بهبود سلامت روان و افزایش کیفیت زندگی نقش مهم و پر رنگی را ایفا می کند. آگاهی زوجین و شرکای زندگی از تاثیر آمیزش جنسی در زندگی و سلامت عاطفی می تواند بسیار موثر و کمک کننده در خودشناسی و تقویت قوای جسمی باشد.

سکس ( Sex) در حالت کلی نیاز های طرفین زوجین را با نزدیکی، عشق و محبت تامین کرده و کدورت ها و ناراحتی ها را تسکین می دهد. هر گونه مشکل در روابط جنسی باعث آسیب در پایه و اساس زندگی مشترک می شود که با مشاوره زناشویی و همچنین افزایش اطلاعات و آگاهی در این زمینه از سایت روانکده می توانتد برای شما عزیزان راه چاره ای باشد.

آیا رابطه مقعدی باعث سقط جنین می شود؟

آنال سکس یا رابطه مقعدی (Anal sex) نوعی آمیزش جنسی در بین زوجین است که به دلایل معایب و آسیب های زیاد توسط پزشکان متخصص زنان توصیه نمی شود. در این شیوه از نزدیکی مقعد به عنوان عضو جنسی در نظر گرفته شده و دخول آلت صورت می گیرد.

آیا-رابطه-مقعدی-باعث-سقط-جنین-می-شود؟

این نوع از سکس بیشتر به دلیل ایجاد تنوع و آمیزش جنسی در بین شرکای جنسی صورت می گیرد که رعایت بهداشت فردی در این زمینه از مهم ترین مسائل در نظر گرفته می شود. رابطه مقعدی یا سکس از پشت عوارض فراوانی را به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد بیان شده زیر اشاره کرد:

احتمال افزایش خطر فیستول

فیستول ها در حالت کلی غده های مقعدی در بین اسفنکترهای داخلی و خارجی مقعد هستند که به داخل کانال مقعد ریخته می شوند. با بسته شدن خروجی های این غده ها در حین رابطه، باعث ایجاد آبسه ها در اطراف خروجی مقعد می شود که در صورت عدم درمان تبدیل به فیستول های مقعدی می شوند.

احتمال وخیم تر شدن هموروئید

هموروئید یا بواسیر در مقعد و پایین راست روده (رکتوم) در شکل رگ های متورمی است که می تواند در حالت بواسیر داخلی در راست روده و بواسیر خارجی در اطراف مقعد ایجاد شود. رابطه مقعدی در صورت وجود هموروئید باعث تحریک این رگ های متورم شده و درمان را بسیار سخت تر می کند.

احتمال افزایش عفونت باکتریایی

بیماری های عفونی شایع بسیاری وجود دارند که می توانند از طریق رابطه مقعدی منتقل شوند. از جایی که مدفوع در حالت طبیعی از مقعد و راست روده خارج می شود، باکتری هایی از طریق پارگی ها وارد پوست می شوند که در حین نزدیکی به شریک جنسی نیز انتقال پیدا می کند.

احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی

در رابطه مقعدی بیماری های شایع مقاربتی بسیاری وجود دارد که از جمله از آن ها می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد. درمان این بیماری ها باکتریایی بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است که به این دلیل استفاده از کاندوم در حین نزدیکی بسیار توصیه می شود.

 • اچ آی وی  (HIV)
 • 2. سوزاک  (Gonorrhea)
 • 3. کلامیدیا  (Chlamydia)
 • 4. سفلیس  (Syphilis)
 • 5. تبخال تناسلی  (Herpes)
 • 6. ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV)

رابطه مقعدی در دوران بارداری از نظر علمی و پزشکان متخصص در صورت نبود بواسیر بارداری ( هموروئید ) هیچ مشکلی نداشته و جایز است. اما در حالت کلی و از لحاظ بهداشتی این نوع نزدیکی مناسب برای دوران بارداری نبوده و می تواند بواسیر بارداری را تحریک کند.

آیا-ریختن-اسپرم-در-دوران-بارداری-ضرری-دارد؟

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرری دارد؟

اسپرم (Sperm)  یاخته های جنسی موجود در مایع منی مردان است که در غده های جنسی برای باروری تولید می شوند. این سلول ها در بدن مردان بالغ برای لقاح تخمک زنان در حین دخول تولید شده و بارداری را حاصل می کند.

در روابط جنسی از کاندوم برای پیشگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی استفاده می شود که صدی صد پاسخگو این عوامل نبوده و بارداری می تواند رخ دهد. اسپرم ریخته شده در داخل واژن از طریق لوله رحم (لوله فالوپ) به داخل رحم رسیده و تخمک موجود در رحم را بارور می کند.

بعد از باروری تخمک آزاد شده از تخمدان، بارداری رخ می دهد که رابطه در بارداری از سوال های پرتکرار مادران باردار است. برقرار رابطه جنسی در دوران بارداری به گفته پزشکان متخصص در صورت رعایت بهداشت و استفاده از روغن خوب برای رابطه جنسی هیچ مشکلی نداشته و اسپرم ریخته شده در داخل واژن، از دهانه واژن خارج می شود.

البته ریخته شدن منی در دوران باردار در داخل واژن به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که می تواند باعث زایمان زودرس شود. در حالت کلی رابطه جنسی ملایم در دوران حاملگی به جز افراد دارای بارداری چر خطر مشکی نداشته و هیچ آسیبی به جنین داخل رحم نمی رساند.

رابطه مقعدی در سه ماه اول بارداری

در دوران بارداری به دلیل تغییرات شدید هورمونی و میل جنسی ناپایدار در بین زوجین از روش ها و شیوه های متفاوتی استفاده می شود که از دلایل سرد مزاجی در زنان باردار می توان به این تغییرات هورمونی اشاره کرد. همچنین از شیوه های مختلف دیگر از جمله موارد ذکر شده در زیر می توان به کار گرفت که ارگاسم و لذت جنسی را افزایش دهد.

 •    اورال سکس (Oral sex)
 •    آنال سکس  (Anal sex)
 •    سافت سکس (Soft sex)
 •    لاولی سکس (lovely sex)
 •   واژینال سکس (Vulva)

انجام رابطه مقعدی در حالت عادی نیز توسط پزشکان در مشاوره روانشناسی به دلیل عوارض بسیار بالا مورد بحث بوده و هیچ نتیجه مشترک و مشخصی حاصل نشده است. اما به دلیل افزایش تحریک، ارگاسم و خواسته زوجین انجام این کار با رعایت بهداشت و استفاده از کاندوم توصیه می شود.

اما در دوران بارداری از لحاظ بهداشتی و عوارض تحریک بواسیر بارداری، انجام این کار مورد تایید پزشکان متخصص زنان زایمان نیست.

رابطه-مقعدی-در-سه-ماه-اول-بارداری

کلام آخر

مشاوره فردی در زندگی مشترک می تواند بسیار کمک کننده در روابط زناشویی باشد چرا که امروزه به دلیل استرس ها و مشکلات زیاد، زندگی بسیاری از زوجین به اتمام می رسد. همچنین از نظر مشاوران با تجربه و متخصص این زمینه یادگیری و مشاوره مهارت ارتباطی نیز تاثیر بسیاری را در افراد با هر رده سنی حاصل کرده است.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *