تاریخ امروز :20 تیر 1403

فواید و مضرات سیگار

مضرات سیگار پوشیده از هیچکس نیست و همانطور که مطلع هستید مضرات کوتاه سیگار در ار ارگان بدن به شکل متفاوتی ظاهر میشود مثل خشک شدن پوست ،خراب شدن دندان ، بوی بد ، هزینه زیاد
اما این ها تاثیرات کوتاه مدت سیگار است  در بلند مدت باعث تسریع شدن روند پیری میشود
ایجاد چین وچروک در صورت پیر شدن ارگان های داخلی بدن مثل ریه و قلب میشود.

فواید و مضرات سیگار
سیگار کشیدن فایده ایی ندارد ولی این مطلب توجه شمارا ب چند مورد از فواید ترک سیگار اشاره میکنیم
تا به حال مطلبی در رابطه با چاقی و لاغری و سیگار دیده نشده اما تحقیقات نشان میدهد که سیگار کشیدن فضای حسی دهان را از بین میبرد و افراد بعد ترک سیگار مزه غذا را خیلی بهتر احساس میکنند
در واقع با سیگار کشیدن نوعی کوری اشتها فرد پیدا میکند
هرپوک سیگار ۵۰۰۰ ماده شیمیایی با بدن ما سازگار نیستند را وارد بدن ما میکند و داری مقادیر زیادی نیکوتین است به همین علت است ک ترک کردن ان بسیار مشکل است و در فرد ایجاد عادت میکند جالب است بدانید سیگار کشیدن اصطراب را در فرد زیاد میکنید و باعث سردرد و بی هوایی در فرد میشود.

ترک سیگار

جالب است بدانید علت اذیت شدن انسان هنگام ترک سیگار به علت نیکوتین آن نیست بخاطر عادتی است که در فرد ایجاد شده زیرا پس از نکشیدن سیگار مغز تا ۴ هفته نیازی ب نیکوتین ندارد ولی باز شما ممکن است به سمت سیگار بروید چون از لحاظ روانی به آن نیاز دارید پس حتما از مشاور کمک بگیرید

 

کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟ بیشتر بخوانید: کمال گرایی چیست و چگونه می‌توانیم بر آن غلبه کنیم؟

سیگار کشیدن یک عادت بسیار اعتیاد آور است که با مشکلات سلامتی متعددی مرتبط است. با وجود دانش گسترده در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن، میلیون ها نفر در سراسر جهان به سیگار کشیدن ادامه می دهند. در حالی که برخی از مزایای مرتبط با سیگار وجود دارد، مضرات آن بسیار بیشتر از مزایای بالقوه است. در این مقاله به بررسی فواید و مضرات سیگار می پردازیم.

فواید سیگار کشیدن

یکی از مزایای اولیه سیگار این است که می تواند به عنوان یک کاهش دهنده استرس عمل کند. نیکوتین، ماده اعتیادآور موجود در سیگار، دوپامین را در مغز آزاد می‌کند که می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد و اضطراب را کاهش دهد. برخی از سیگاری ها نیز متوجه می شوند که سیگار می تواند به آنها کمک کند تمرکز بهتری داشته باشند و هوشیارتر شوند.
یکی دیگر از مزایای بالقوه سیگار این است که می تواند به کاهش وزن کمک کند. نشان داده شده است که نیکوتین اشتها را سرکوب می کند و متابولیسم را افزایش می دهد که می تواند منجر به کاهش وزن شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اثرات منفی سیگار کشیدن بر سلامتی بسیار بیشتر از مزایای بالقوه برای کاهش وزن است.

فواید و مضرات سیگار
مضرات سیگار کشیدن

مضرات سیگار بسیار زیاد و مستند است. سیگار عامل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری در سراسر جهان است و مسبب طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی از جمله سرطان ریه، بیماری قلبی، سکته مغزی و عفونت های تنفسی است.
سیگار کشیدن به ویژه برای ریه ها مضر است. قطران و مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند باعث برونشیت مزمن و آمفیزم شود که هر دو می توانند منجر به آسیب دائمی ریه شوند. سیگار همچنین خطر ابتلا به سرطان ریه را که یکی از کشنده ترین انواع سرطان است، افزایش می دهد.
علاوه بر مشکلات ریوی، سیگار می تواند به قلب و عروق خونی نیز آسیب برساند. سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش فشار خون شود که می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. همچنین می تواند باعث باریک شدن رگ های خونی شود که می تواند منجر به بیماری شریان های محیطی شود.
سیگار کشیدن برای پوست نیز مضر است. می تواند باعث پیری زودرس، چین و چروک و لکه های پیری شود. سیگار کشیدن نیز می تواند باعث زرد شدن دندان ها و بوی بد دهان شود.

دود دست دوم

سیگار نه تنها به فرد سیگاری آسیب می رساند، بلکه به اطرافیان نیز آسیب می رساند. دود دست دوم، که به عنوان سیگار کشیدن غیرفعال نیز شناخته می شود، می تواند باعث طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله سرطان ریه، بیماری قلبی و عفونت های تنفسی شود. کودکانی که در معرض دود سیگار هستند نیز در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و آسم هستند.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری