تاریخ امروز :20 تیر 1403
تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن چیست؟

تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن چیست؟

هیچ کس دوست ندارد به سوزن یا آمپول کاری داشته باشد. چه برای آزمایش خون، واکسیناسیون یا اهدای خون، سوزن ‌ها چیزی است که اکثر مردم ترجیح می ‌دهند از آن اجتناب کنند. با این حال، با قضاوت فقط بر اساس برنامه واکسیناسیون ها و آزمایش های معمول، یک فرد سالم به طور متوسط ​​می تواند حداقل 165 سوزن در طول عمر خود را انتظار داشته باشد.

بستری شدن می تواند ده ها یا حتی صد ها مورد دیگر را اضافه کند و تعداد سوزن ‌هایی که افراد مبتلا به دیابت، اچ‌ آی‌ وی و برخی بیماری ‌های دیگر تجربه می‌ کنند در محدوده بسیار زیاد قرار دارد. برای بسیاری، این ممکن است بیشتر آزار دهنده باشد تا یک مشکل واقعی، اما اگر ترس شدید از سوزن دارید یا از دیدن خون بیزارید، گرفتن واکسن یا هر سوزنی کار بزرگی است. اگر این علائم شبیه شما به نظر می رسد، ممکن است به تریپانوفوبیا مبتلا باشید.

تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن چیست؟

این نام ترکیبی از اصطلاح یونانی تریپانو به معنای سوراخ کردن با فوبیا به معنای ترس است. این وضعیت بسیار رایج با ترس غیرمنطقی، شدید یا بیزاری از خون یا سوزن مشخص می شود. تخمین زده می شود که ترس از سوزن روی 25 درصد از بزرگسالان تاثیر می گذارد و ممکن است 16 درصد از مردم ایالات متحده واکسیناسیون را نادیده بگیرند.

بسیاری از افرادی که شدیدا از سوزن می‌ ترسند، ممکن است از پزشکان و مراقبت ‌های پزشکی اجتناب کنند، بنابراین احتمال دارد که بزرگی این مشکل دست کم گرفته شود. این فوبیا به افرادی که بیش از حد به درد حساس هستند محدود نمی شود.

می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. علت اغلب ناشناخته است، اما یک تجربه آسیب زا در طول بیماری پزشکی دوران کودکی ممکن است زمینه را برای برخی از افراد فراهم کند و ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد. محققان ژن‌ هایی را یافته ‌اند که با غش کردن پس از سوزن‌ زنی مرتبط است و تریپانوفوبیا گاهی در خانواده‌ ها دیده می ‌شود.

علائم تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن چیست؟

علائم تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن چیست؟

افراد مبتلا به تریپانوفوبیا که حتی در حال فکر کردن به سوزن هستند نیز ممکن است تجربه کنند:

 • ترس یا اضطراب
 • حملات پانیک، حالت تهوع، یا تعریق
 • تپش قلب
 • غش (به دلیل رفلکس که در آن درد یا دیدن خون باعث افت فشار خون می شود)
 • بی خوابی در روز ها یا هفته ها قبل از سوزن مورد انتظار.

عوارض تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن

این ترس می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

 • کیفیت زندگی: بسیار ناخوشایند است که هفته ها را در ترس از قرار ملاقات آینده با پزشک صرف کنید.
 • سلامت: نادیده گرفتن آزمایش ‌ها و درمان ‌های توصیه ‌شده برای جلوگیری از سوزن زدن می ‌تواند منجر به تشخیص نادرست، نظارت ضعیف بر شرایط پزشکی و درمان ناکافی شود.
 • طول عمر: نادیده گرفتن مراقبت های پزشکی معمول می تواند به رنج و مرگ قابل اجتناب کمک کند. به عنوان مثال، یک توده سرطانی سینه که ممکن است در طول معاینه معمول تشخیص داده شده باشد، ممکن است تا مدت ها بعد، زمانی که دیگر قابل درمان نباشد، مورد توجه قرار نگیرد.

 برای مقابله با ترس از سوزن چه کاری می توانید انجام دهید؟

تحقیقات با کیفیت بالایی در مورد بهترین روش درمان تریپانوفوبیا وجود ندارد. با این حال، کارشناسان تعدادی گزینه برای کمک به مردم برای مقابله با آن پیشنهاد می کنند.

 • این یک روال برای بچه های کوچک است. اما گرفتن دست یا شنیدن صدای همسر، دوست مورد اعتماد یا یکی از اعضای خانواده می تواند بزرگسالان را نیز آرام کند.
 • از قدرت حواس پرتی استفاده کنید. بر روی هر چیز دیگری غیر از سوزن تمرکز کنید: یک نقطه روی زمین، اثرات مثبت دریافت واکسن کووید 19 (به زودی می توانید خانواده خود را در آغوش بگیرید!) یا تعطیلات آینده.
 • به فردی که به شما تزریق می کند یا خون می کشد بگویید که با این کار مبارزه می کنید و به او بگویید چه چیزی برای شما بهتر است. برخی از افراد ترجیح می دهند قبل از انجام هر مرحله در مورد آن بشنوند. بپرسید که آیا مشاور ترفند هایی در این مورد دارد که به شما در عبور از آن کمک کند.
 • از فردی که به شما تزریق می کند یا خون می گیرد، بپرسید که آیا می تواند از یک ماده بی حس کننده شبیه نووکائین یا اسپری انجمادی برای بی حس کردن پوست قبل از سوزن استفاده کند.
 • تماشا نکنید! تماشای تمام مراحل آماده سازی برای چسب زدن سوزن یا دیدن خود سوزن مفید نیست. تماشا کردن ممکن است اوضاع را بد تر کند.
 • راه های آرامش را بیاموزید. تنفس عمیق یا سایر تکنیک ‌های آرامش‌ بخشی را که می ‌توانید قبل از زدن سوزن زدن تمرین کنید، امتحان کنید.
 • عضله دریافت کننده تزریق را نیز شل کنید. برخی از واکسن‌ ها، مانند واکسن ‌هایی که از شما در برابر کزاز یا کووید 19 محافظت می ‌کنند، در عضله تزریق می ‌شوند. شل کردن عضله می تواند درد این ضربه ها را کاهش دهد.
 • اگر در گذشته با سوزن بیهوش شده اید، قبل از زدن سوزن دراز بکشید.

درمان تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن

درمان تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن

مراجعه به مشاور ممکن است مفید باشد. او ممکن است توصیه کند درمان شناختی رفتاری یا CBT، که به افراد راه‌ هایی را می ‌آموزد تا روش‌ های فکری غیرمفید را دوباره چارچوب‌ بندی کنند و راهبرده ای مقابله ای بسازند.

قرار گرفتن در معرض درمان، افزایش تدریجی و نظارت شده در قرار گرفتن شما در معرض سوزن ها، که می تواند وحشت ناشی از سوزن ها را کاهش دهد. به عنوان مثال، ممکن است طی چند هفته به شما دستور داده شود که به عکس‌ های سوزن نگاه کنید، سپس سرنگ را بدون سوزن بگیرید، سپس سرنگ را با سوزن بگیرید و سپس تزریق را تصور کنید، همه با راهنمایی یک مشاور قبل از اینکه واقعا انجام دهید انجام می شود.

در صورتی که سایر اقدامات موثر واقع نشوند و اضطراب ناشی از سوزن‌ ها مانع از مراقبت ‌های پزشکی شود ممکن است دارو هایی مانند دارو های ضد اضطراب یا آرام ‌بخش تجویز شوند.

طبیعی است که از درد بیزاری، حتی وقتی می ‌دانید دلیل خوبی دارد ترسناک باشد. بنابراین، اگر شما یکی از میلیون ‌ها نفری هستید که در مورد دریافت واکسن یا آزمایش خون یا هر سوزن دیگری نگران هستند، بدانید که تنها نیستید و کار هایی وجود دارد که می‌ توانید برای بهبود وضعیت انجام دهید. در مورد ترس خود با پزشک خود صحبت کنید و در صورت نیاز کمک بگیرید. کیفیت زندگی، سلامتی و طول عمر شما می تواند به آن بستگی داشته باشد.

درباره “تریپانوفوبیا یا ترس از سوزن ” بیشتر بخوانید: