تاریخ امروز :19 تیر 1403
آیا طلاق بائن عده دارد؟

آیا طلاق خلع عده دارد؟

در میان انواع طلاق در فقه و قانون ایران، طلاق خلع جایگاه ویژه ای دارد. این نوع طلاق به طلاقی گفته می شود که در آن زن به دلیل عدم تمایل به ادامه زندگی با شوهر و با پرداخت مالی به او، تقاضای طلاق می کند.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که طلاق خلع عده دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال، باید به بررسی ماهیت طلاق خلع و احکام مربوط به آن در فقه و قانون بپردازیم.

ماهیت طلاق خلع

در طلاق خلع، زن با پرداخت مهر یا مال دیگری به شوهر، از او تقاضای طلاق می کند. شوهر موظف است که در قبال دریافت این مال، زن را طلاق دهد.

از نظر فقهی، طلاق خلع از نوع طلاق بائن محسوب می شود. در طلاق های بائن، رجوع (بازگشت به زندگی مشترک) پس از طلاق برای شوهر امکان پذیر نیست، مگر آنکه زن به طور کامل مال پرداخت شده را به شوهر برگرداند و رضایت او را برای رجوع جلب کند.

عده در طلاق خلع

طبق نظر اکثریت قریب به اتفاق فقهای شیعه، طلاق خلع عده دارد. عده در طلاق به دوره زمانی گفته می شود که زن پس از طلاق یا فوت شوهر باید سپری کند و در این مدت تکالیف خاصی را بر عهده دارد.

مدت عده در طلاق خلع همانند سایر طلاق های رجعی، سه طهر (یعنی سه بار پاک شدن از حیض) است. در این مدت، زن باید در منزل شوهر خود بماند و از خروج از منزل بدون اجازه او خودداری کند.

شرایط رابطه قبل ازدواج بیشتر بخوانید: شرایط رابطه قبل ازدواج

آیا طلاق بائن عده دارد؟

البته در برخی موارد خاص، مانند حاملگی زن یا ابتلای او به بیماری لاعلاج، ممکن است عده طلاق خلع به جای سه طهر، به استبراء (یعنی یقین به عدم حاملگی) تقلیل یابد.

استثنائات عدم عده در طلاق خلع

در برخی موارد استثنایی، طلاق خلع عده ندارد. این موارد عبارتند از:

  • طلاق خلع قبل از نزدیکی: اگر زن و شوهر قبل از نزدیکی با یکدیگر طلاق خلع بگیرند، عده بر زن واجب نیست.
  • طلاق خلع در حال حیض: اگر زن در حال حیض باشد و در همان زمان طلاق خلع بگیرد، عده بر او واجب نیست.
  • طلاق خلع زن یائسه: اگر زن یائسه باشد و طلاق خلع بگیرد، عده بر او واجب نیست.

جدول: خلاصه ای از احکام عده در طلاق خلع

مورد حکم
نوع طلاق خلع
مدت عده سه طهر
استثنائات طلاق خلع قبل از نزدیکی، طلاق خلع در حال حیض، طلاق خلع زن یائسه

نتیجه گیری

با توجه به آنچه گفته شد، طلاق خلع به طور کلی عده دارد و زن باید در مدت عده در منزل شوهر خود بماند و تکالیف مربوط به عده را بر عهده گیرد.

البته در برخی موارد خاص، مانند طلاق خلع قبل از نزدیکی، طلاق خلع در حال حیض و طلاق خلع زن یائسه، عده بر زن واجب نیست.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری