تاریخ امروز :2 اردیبهشت 1403
آیا-زگیل-تناسلی-می-تواند-از-طریق-رابطه-دهانی-منتقل-شود؟

آیا زگیل تناسلی می تواند از طریق رابطه دهانی منتقل شود؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری باکتریایی مقاربتی است که بیشتر از طریق رابطه جنسی از فرد مبتلا در صورت عدم رعایت بهداشت منتقل می شود. این بیماری در زنان و مردان با علائم های مختلفی بروز داده و از شایع ترین بیماری های جنسی است که به صورت کامل و اساسی درمان نمی شود.

رابطه جنسی در بین زوجین با شیوه ها و پوزیشن های متفاوتی صورت می گیرد که نقش مهمی در پایه زندگی ایفا می کند. در مشاوره زناشویی برای رسیدن به ارگاسم، رابطه دهانی با رعایت بهداشت فردی بسیار توصیه می  شود؛ اما بنا به بعضی از دلایل در افراد مشکلاتی در حین نزدیکی وجود دارد که برای حل این مشکلات می توان از روانکده کمک و مشاوره گرفت.

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بیماری مقاربتی در مردان و زنان با علائم های بسیار متفاوت است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. برای درمان این بیماری عفونی روش های خانگی و پزشکی زیادی وجود دارد اما و متاسفانه باعث کامل از بین رفتن و درمان این بیماری نشده و بعد از مدتی با احتمال بالا امکان بازگشت دارد.

زگیل تناسلی در مردان

ویروس اچ پی وی در مردان نوعی بیماری مقاربتی و مسری در نواحی آلت تناسلی است که به دلیل نزدیکی با شریک جنسی آلوده و مبتلا منتقل می شود. این ویروس بیشتر مجرای ادرار، بیضه ها و روده ها را درگیر کرده و در شکل توده های بزرگ و نرم گل کلم شکلی است که از طریق روش های پیشنهادی زیر درمان می شود.

 1.     لیزر
 2.     کرایوتراپی
 3.     الکتروکوتر
 4.     جراحی های زگیل تناسلی

    داروهای پیشنهادی و تجویزی توسط پزشکان برای درمان زگیل تناسلی در مردان:

 1.     پودوفیلین
 2.     پودوفیلوکس
 3.     اسید بی کلرواستیک
 4.     اسید تری کلرواستیک
 5.   ایمی کیمود
 6.   اینترفرون
 7.   سینکاتچینز

راه-های-انتقال-زگیل-تناسلی

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان نیز از بیماری های عفونی و مقاربتی است که از طریق نزدیکی با شریک جنسی مبتلا منتقل می شود. این ویروس در به صورت برآمدگی های گل کلم شکلی و کوچک در اطراف واژن نمایان می شود. این بیماری عفونی با علائم های بیان شده در  زیر نیز قابل شناسایی بوده و از طریق رابطه دهانی نیز منتقل می شود.

 • احساس سوزش در حین ادرار
 • احساس درد و ناراحتی در زیر شکم
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی
 • خونریزی خفیف
 • درمان زگیل تناسلی در زنان

واکسن گارداسیل از جمله واکسن ها برای پیشگیری از زگیل تناسلی، سرطان مقعد، سرطان آلت است که از بیماری های مقاربتی دیگر نیز از جمله ضایعات سرطانی پاپیلومای انسانی پیشگیری می کند. این واکسن ها برای دختران و زنان از سنین 6 الی 26 قابل تزریق است که فقط از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و تاثیری در روند بهبود این بیماری ندارد.

رابطه-دهانی-چیست؟

رابطه دهانی چیست؟

سکس در بین زوجین با شیوه های مختلفی به دلیل ایجاد تنوع و افزایش لذت جنسی صورت می گیرد که نمونه ای از آن پوزیشن های متفاوت جنسی است. نوازش و آمیزش جنسی قبل از نزدیکی نقش بسیار مهمی را در ارگاسم ایفا می کند که توسط پزشکان نیز انجام این شیوه ها بسیار توصیه می شود.

اورال سکس (Oral sex)

اورال سکس یا رابطه دهانی نوعی آمیزش جنسی است که شامل حرکاتی با دهان و زبان برای تحریک دستگاه تناسلی شریک جنسی است. در اورال سکس با تحریک کلیتوریس واژن، ارگاسم را در زن راحت و آسان می کند.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

آنال سکس  (Anal sex)

سکس مقعدی یا آنال سکس شیوه ای برای تنوع دادن و رابطه در بارداری است که با دخول آلت مردانه به مقعد انجام می شود. این نوع رابطه به دلیل وجود باکتری و انتقال بیماری های مقاربتی زیاد توصیه نمی شود.

سافت سکس (Soft sex)

سافت سکس نوعی سکس در سبک خود ارضایی است که بدون دخول آلت تناسلی بوده و در جهت تحریک و آمیزش جنسی است. در این نوع سکس از رابطه دهانی نیز می توان استفاده کرد.

لاولی سکس (lovely sex)

لاولی سکس یا معاشقه قبل از دخول برای آمیزش است تا طرفین به اندازه حافی تحریک و آماده ارگاسم باشند. این عمل شمال بوسه ها و بغل های عاشقانه است.

 واژینال سکس (Vulva)

سکس واژینال رایج ترین نوع نزدیکی با پیشگیری از بارداری است. در این نوع سکس امکان ارگاسم در هر دو طرف بیشتر بوده و نیازمند آمیزش است چرا که در غیر این صورت امکان احساس درد و سوزش به دلیل خشکی واژن وجود دارد که می توان از روغن خوب برای رابطه جنسی استفاده کرد.

از دلایل سرد مزاجی در زنان می توان به آنال سکس اشاره کرد که برای اقدام به درمان بهترین راه استفاده از دارو است. مشاوره مهارت ارتباطی و همچنین مشاوره فردی توسط متخصصین این زمینه نیز بسیار می تواند کمک کننده و موثر باشد.

اچ-پی-وی-چگونه-تشخیص-داده-می-شود؟

اچ پی وی چگونه تشخیص داده می شود؟

از شناخته ترین راه های تشخیص زگیل تناسلی یا همان اچ پی وی تست پاپ اسمیر است که حتی خفیف ترین عفونت های ناشی از این ویروس را نمایش می دهد. این تست به صورت ساده و سرپایی توسط پزشک متخصص زنان زایمان انجام می شود. پزشک متخصص با اسپکولوم پزشکی دهانه واژن را باز کرده و با ابزاری مخصوص از درون واژن و داخل رحم نمونه برداری می کند.

راه های درمان زگیل دهانی

زگیل دهانی نیز از بیماری های مقاربتی است که از طریق اورال سکس یا همان رابطه دهانی در شکل آبسه و زخم های متورم منتقل می شود. در رابطه دهانی اگر شریک جنسی مبتلا به این ویروس باشد، به راحتی از طریق دهان و زبان به شما نیز منتقل می شود.

امروزه به دلیل بهداشت فردی ضعیف و شریک ها جنسی مکرر آمار زگیل تناسلی بسیار افزایش پیدا کرده است که با روش در درمان های مختلفی از بین می رود. از جمله این روش ها عمل های جراحی و دستگاه های رفع زگیل تناسلی است که نتیجه بهتری را حاصل می کنند.

کلام آخر

مشاوره روانشناسی در روابط جنسی به دلیل آگاه کردن از بسیاری مسائل زناشویی و ارتباطی بسیار تاثیر گذار و نتیجه آسا می تواند باشد. در زندگی زوجین روابط جنسی بسیار مهم و مساله ای حائز اهمیت بوده و در صورت مشکل می تواند باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیر و حل نشدنی شود.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *