تاریخ امروز :31 فروردین 1403
هرپتوفوبیا یا ترس از خزندگان چیست؟

هرپتوفوبیا یا ترس از خزندگان چیست؟

هرپتوفوبیا ترس از خزندگان است. افراد مبتلا به هرپتوفوبیا اغلب از خزندگانی مانند مار ها و مارمولک ها می ترسند. با این حال، ممکن است از خزندگان دیگر مانند لاک پشت، تمساح و کروکودیل نیز بترسند. هرپتوفوبیا یک فوبیا خاص از نوع اختلال اضطرابی است.

فوبیا از مارمولک و مار چقدر رایج است؟

فوبیا های خاص یک اختلال اضطراب نسبتا شایع است. این احتمال وجود دارد که بسیاری از افراد در مرحله ‌ای از زندگی خود این مورد را تجربه کنند. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط موسسه ملی سلامت روان (NIMH)، تقریبا 12.5 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده در مقطعی از زمان یک فوبیا خاص را تجربه می کنند. از بین همه خزندگان، ترس از مار شایع ترین است. تخمین زده می شود که 2 تا 3 درصد از افراد معیار های بالینی فوبیا از مار ها (وفیدیوفوبیا) را دارند.

علت ترس از مارمولک و مار چیست؟

عواملی که باعث ایجاد فوبیای خاص مانند هرپتوفوبیا می شوند در حال حاضر نامشخص هستند. با این حال، چندین مورد وجود دارد که می تواند کمک کند، از جمله:

یک تجربه بد

یک تجربه بد با یک خزنده می تواند باعث شود که شما آن را با احساس ترس یا درد مرتبط کنید. به عنوان مثال، فردی که توسط مار گزیده شده است ممکن است از مار ترس داشته باشد.

یادگیری

این امکان وجود دارد که یاد بگیریم از چیز های خاص بترسیم، به خصوص در سنین پایین. برای مثال، اگر والدین یا خواهر و برادری دارید که از مارمولک‌ ها می ‌ترسند، ممکن است یاد بگیرید که از آن ها بترسید. همچنین ذکر این نکته مهم است که عوامل فرهنگی نیز ممکن است در درک شخص از خزندگان نقش داشته باشند. خزندگان، به ویژه مار ها، اغلب در اساطیر، فولکلور و متون مذهبی در سراسر جهان وجود دارند.

مطالعه‌ای در سال 2012 روی 514 شرکت ‌کننده در پرتغال نگرش افراد نسبت به حفاظت از خزندگان و دوزیستان را بررسی کرد. محققان دریافتند که برداشت های منفی یا فولکلور مربوط به این حیوانات نگرش منفی را ایجاد می کنند.

ژنتیک

ژنتیک نیز ممکن است به ایجاد فوبیای خاص کمک کند. به عنوان مثال، اگر یکی از والدین شما از مارمولک می ترسد، این ترس یا افزایش خطر ابتلا به آن می تواند به طور بالقوه به شما منتقل شود. در رابطه با ترس از مار ها، انسان ها ممکن است توانایی بالایی برای تشخیص این حیوانات داشته باشند. تصور می شود که این سازگاری به انسان های اولیه کمک کرد تا از حملات مار ها جلوگیری کنند.

مطالعه ‌ای در سال 2014 به بررسی توانایی افراد برای یافتن مار در یک کار جستجو پرداخت. از شرکت کنندگان خواسته شد تا مار را در یک گروه از تصاویر پس زمینه حواس پرت کننده پیدا کنند. مشخص شد که شرکت‌ کنندگانی که هرپتوفوبیا دارند می ‌توانند تصاویر مار ها را از میان تصاویر پس‌ زمینه سریع‌ تر و دقیق‌ تر پیدا کنند.

پردازش ترس

هرکسی احساساتی مانند اضطراب و ترس را متفاوت پردازش می کند. این امکان وجود دارد که برخی افراد به طور طبیعی مضطرب تر باشند. این می تواند آن ها را بیشتر به فوبیا مبتلا کند.

علائم ترس از خزندگان

علائم ترس از خزندگان

دو نوع از علائم خاص فوبیا وجود دارد: روانی و فیزیکی. علامت اصلی روانشناختی هرپتوفوبیا احساس ترس یا اضطراب شدید هنگام قرار گرفتن در معرض خزنده است. این احساسات اغلب با تهدید واقعی که خزنده برای شخص ایجاد می کند، نامتناسب است.

فردی که مبتلا به هرپتوفوبیا است، اغلب برای جلوگیری از تماس با خزندگان تلاش می کند. این به طور بالقوه می تواند منجر به اختلال قابل توجهی در زندگی و فعالیت های روزمره آن ها شود. علائم فیزیکی نیز می تواند در فردی که فوبیای خاص مانند هرپتوفوبیا دارد، وجود داشته باشد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق
 • لرزیدن
 • تنگی نفس
 • احساس سبکی سر، سرگیجه یا ضعف
 • معده نا آرام یا حالت تهوع

هرپتوفوبیا و کودکان

کودکان همچنین می توانند هرپتوفوبیا داشته باشند. یک کودک مبتلا به هرپتوفوبیا ممکن است برخی از کار های زیر را در مواجهه با خزنده انجام دهد:

 • یخ زدگی
 • شروع به گریه کردن
 • به تو بچسب
 • عصبانی شدن

چه زمانی با یک مشاور صحبت کنیم؟

یک شاخص خوب برای زمان کمک گرفتن برای ترس از خزندگان زمانی است که شروع به مختل کردن قابل توجهی در زندگی شما می کند. این امر به چندین روش مختلف رخ می دهد، مانند:

 • کاهش بهره وری شما در محل کار یا مدرسه
 • تیره شدن روابط با خانواده و دوستان
 • بر تعاملات اجتماعی تاثیر می گذارد
 • توانایی شما در انجام کار های روزمره را مختل می کند

اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، با یک مشاور متخصص قرار ملاقات بگذارید. انواع مختلفی از متخصصان بهداشت روان وجود دارد، از جمله روانشناسان و روانپزشکان. در اولین ملاقات شما، آن ها در مورد سابقه و علائم شما با شما صحبت خواهند کرد. از اطلاعاتی که جمع ‌آوری می ‌کنند، یک برنامه درمانی را توصیه می ‌کنند. در زیر به درمان هرپتوفوبیا با جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

چگونه بر هرپتوفوبیا غلبه کنیم؟

چگونه بر هرپتوفوبیا غلبه کنیم؟

درمان هرپتوفوبیا شامل درمان و کم تر رایج دارو است.

درمان

دو نوع مختلف درمان وجود دارد که اغلب برای فوبیای خاص مانند هرپتوفوبیا استفاده می شود. این ها هستند:

 • درمان از طریق مواجهه درمانی: درمانگر شما به آرامی قرار گرفتن در معرض خزندگان را افزایش می دهد. به عنوان مثال، ممکن است از شما بخواهند که در جلسه اول به خزندگان فکر کنید، با این هدف که در جلسات بعدی یک خزنده را در دست بگیرید. تکنیک های مختلفی برای مقابله با اضطراب نیز آموزش داده می شود.
 • درمان شناختی رفتاری (CBT): هدف CBT که اغلب همراه با مواجهه درمانی استفاده می شود، کمک به شناسایی و شکل دادن به الگو های فکری منفی و احساساتی است که به ترس شما از خزندگان کمک می کند.

 

دارو ها

بنزودیازپین ها و بتابلوکر ها دو نمونه از دارو هایی هستند که ممکن است برای درمان هرپتوفوبیا برای شما تجویز شوند. با این حال، این ها اغلب فقط برای مدت کوتاهی داده می شوند تا به شما کمک کنند تا با احساس اضطراب کنار بیایید. مهار کننده ‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) نیز اغلب برای فوبیا های خاص تجویز می‌ شوند.

علاوه بر درمان هرپتوفوبیا، برخی اقدامات مقابله ‌ای اضافی نیز وجود دارد که می ‌توانید انجام دهید:

 • سعی کنید اجازه ندهید فوبیا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. راهی که می توانید این کار را انجام دهید این است که برای جلوگیری از خزندگان از دوری بیش از حد خودداری کنید.
 • راه های مختلفی را برای کاهش استرس امتحان کنید، مانند یوگا و مدیتیشن.
 • از محرک هایی مانند کافئین خودداری کنید، زیرا ممکن است احساس اضطراب را تقویت کنند.
 • انتخاب ‌های سبک زندگی سالم مانند یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و حفظ برنامه خواب منظم را اجرا کنید و به آن پایبند باشید.
 • از صحبت با دیگران در مورد احساس خود دریغ نکنید. پیوستن به یک گروه پشتیبانی می تواند به شما کمک کند تا با افرادی در منطقه خود که فوبیای خاصی را نیز تجربه می کنند ارتباط برقرار کنید.

سخن آخر

هرپتوفوبیا ترس از خزندگان است. این می تواند هر نوع خزنده را شامل شود، اما اغلب در مورد مار ها و مارمولک ها صدق می کند. افرادی که فوبیای خاصی دارند، اضطراب شدیدی را در اطراف موضوع ترس خود تجربه می کنند. همچنین ممکن است علائم فیزیکی مانند ضربان قلب، تعریق و لرزش داشته باشند.

درمان هرپتوفوبیا با استفاده از درمان های خاص امکان پذیر است. اگر متوجه شدید که ترس از خزندگان دارید که به طور قابل توجهی زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، با یک مشاور صحبت کنید.

درباره “هرپتوفوبیا یا ترس از خزندگان ” بیشتر بخوانید:

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *