تاریخ امروز :20 تیر 1403

شخصیت INTP چیست؟

یکی از هم ترین بحث ها در رابطه با برسی شخصیت افراد، تیپ شخصیتی INTP است. INTP از چهار کلمه Introverted, Intuitive, Thinking و Perceiving  تشکیل شده است. در این مطلب از سایت روانکده در نظر داریم شما را با تیپ شخصیتی INTP آشنا کنیم. با ما همراه باشید..

 تیپ شخصیتی INTP چیست؟

افراد دارای تیپ شخصیتی INTP با درونگرا بودن، آرام بودن، داشتن تحلیل و… شناخته می شوند. این مدل از افراد بیشتر به خلوت‌کردن، فکرکردن درباره چیزهای مختلف و رسیدن به راه‌حل مشکلات زندگی لذت می‌برند. افراد دارای شخصیت  INTP ساکت، محفوظ و متفکرهستند به طوری که یک دنیای خیالی غنی دارند و ترجیح می‌دهند که توجهشان را به‌جای دنیای بیرونی، بر افکار درونی خود متمرکز کنند و آرامش داشته باشند.

 افراد دارای تیپ شخصیتی INTP دایره گسترده‌ای از روابط اجتماعی ندارند و حتی ممکن است از داشتن ارتباط با سایر افراد بترسند. اما در برخی موارد تمایل دارند که با گروهی از افراد مورد اعتمادشان در ارتباط باشند. به گونه ای که این افراد ترجیح می دهند با گروه کوچکی از دوستان نزدیک که با آنها علایق و ارتباطات مشترکی دارند، معاشرت کنند.

 شاید برایتان جالب باشد بدانید افراد دارای تیپ شخصیتی INTPاز تفکر درمورد مفاهیم نظری لذت می‌برند و برای عقل، بیش از احساسات ارزش قائل شوند؛ این افراد منطقی هستند و تصمیماتشان را بر پایه اصول می گیرند و از تصمیماتی که بر پایه احساسات گرفته می شود دوری می کنند. افراد INTP انسان های بسیار منطقی و انعطاف پذیر هستند، و خیلی کم پیش می آید که عصبانی شوند و از کوره در برود.

 تیپ شخصیتی INTP چیست؟

مطلب مرتبط: شخصیت چندگانه چیست؟

INTP به چه معنا است؟

INTP مخفف کلمه های انگلیسی Introverted, Intuitive, Thinking, Perceiving است که به ترتیب به معنا های درونگرا، شهودی، متفکر، ادراک کننده هستند.

INTP یکی از چند تیپ شخصیتی است که توسط محقق MBTI شاخص تیپ مایزر بریگرز کشف و برسی شده است. این تیپ شخصیتی در میان تیپ شخصیتی شناخته شده مستقل ترین و فسلفی ترین تیپ است به طوری که این گونه افراد نیاز دارند که مستقل باشند و نیازمند هیچ کس نباشند همچنین این افراد نیاز عمیق دارند به این که علاوه بر استقلال شخصی استقلال و آزادی تفکر نیز داشته باشند.

افراد INTP با داشتن اشتهای بی انتها در رابطه با ایده پردازی و نظریه سازی شناخته می شوند. این مدا افراد از تفکر های سنگین مانند کاوش در تئوری های مختلف و همچنین حقایق متافیزیکی که ماهیت زیربنایی اشیا را توضیح می دهند، لذت می برند. برای این منظور طبق تحقیات انجام شده این دسته افراد علاقه بسیاری به مطالعه کتاب‌های فلسفه، دین، روان‌شناسی، نظریه تکامل و … دارند و از مطالعه این گونه کتاب ها و مباحث سنگین لذت می برند.

مطالب مرتبط

اختلال شخصیت پارانوئید

با این چند روش بدون دارو افسردگیت رو خوب کن+ درمان افسردگی در کمترین زمان بیشتر بخوانید: با این چند روش بدون دارو افسردگیت رو خوب کن+ درمان افسردگی در کمترین زمان

اختلال شخصیت اجتنابی

افراد مشهوری که تیپ شخصیتی INTP داشتند

INTP یک معضل نیست بلکه می توان این شخصیت را یک قدرت تلقی کرد چرا که شما می توانید در وجود افراد INTP وفاداری واقعی ، مهربانی ، مستقل بودن، موفق بودن و… را مشاهده کنید. در کل افراد دارای شخصیت INTP افراد موفق و باهوشی هستند که می توانید در لیست زیر افراد مشهوری که شخصیت INTP داشتند را مشاهده کنید:

  • آلبرت انیشتین (Albert Einstein)، دانشمند مشهور
  • دویت آیزنهاور (Dwight D. Eisenhower) رئیس‌جمهور سابق آمریکا
  • کارل یونگ (Carl Jung)، روان‌کاو
  • تایگر وودز (Tiger Woods)، بازیکن گلف
  • شلدون کوپر (Sheldon Cooper)، نظریه بیگ‌بنگ

بیشتر افراد دارای شخصیت INTP به رشته هایی نظیر شیمی دانی، فیزیک دانی، برنامه نویسی ، کار در پزشکی قانونی، مهندسی، دارو سازی، ریاضی دانی، زمین شناسی و… علاقه بسیاری دارند. ولی تنها این علایق باعث نمی شود شما بگویید من یا فرزندم شخصیت INTP داریم.

افراد مشهوری که تیپ شخصیتی INTP داشتند

چگونه با یک شخص INTP بر خورد مناسب داشته باشیم؟

اگر در زندگی خود یک شخصیت INTP دارید بهتر است نکاتی که در ادمه به آن ها می پردازیم توجه کنید.

در رابطه با دوستی با افراد INTP  بهتر است بدانید که داشتن علایق مشترک یکی از بهترین راه ها برای ایجاد دوستی با یک شخصیت INTP است. همان طور که گفتیم این گونه از افراد به عقل بیش از همه چیز ارزش قائل می شوند و در ایجاد دوستی بسیار کند هستند. این شخصیت  بیشتر دوست های کمتری دارند ولی  دوستی هایی که یک شخصیت  INTP به دست می آورد بسیار نزدیک است. به یاد داشته باشید که دوستان INTP شما ممکن است در مواجهه با احساسات مفرط بهترین نباشند، اما دوست دارند با گفتگوهای عمیق با احساسات مشترک ارتباط برقرار کنند.

 در رابطه با فرزند پروری، اگر فرزند شما یک INTP است، مهم است که به خاطر داشته باشید که این گونه افراد  بیشتر از  احساسات، به دلیل و منطق پاسخ می دهند. فرزندتان را تشویق کنید تا علایق فکری خود را توسعه دهد، اما همچنین به دنبال موقعیت هایی باشید که ممکن است به او در تقویت روابط دوستانه کمک کند. این می تواند زمینه ای باشد که کودک در آن مشکل دارد، اما قرار دادن آنها در تماس با بچه های دیگری که علایق مشابهی دارند می تواند مفید باشد.

اگر با یک شخصیت INTP در ارتباط هستید بهتر است بدانید این تیپ از افراد معمولا در درون ذهنشان زندگی می کنند، بنابراین شناخت آنها بسیار دشوار است. حتی در روابط عاشقانه، آن‌ها اغلب تا زمانی که احساس کنند طرف مقابل خود را لایق شنیدن افکار و احساسات درونی اوست، خودداری می‌کنند به گونه ای مرموز هستند. ولی می توانید با یک شخصیت INTP از روابط عاشقانه در زمینه یک رابطه عمیق متعهد لذت ببرید، چرا که این افراد دنبال بازی نیستند. نکته مهم این است که اگر در یک رابطه عاشقانه با یک INTP هستید، در برخورد با آنها صادق و صریح باشید.

همچنین بهتر است بدانید از آنجایی که INTP ها در درک نیازهای عاطفی دیگران خوب نیستند، ممکن است لازم باشد در مورد نیازها و انتظارات خود بسیار مستقیم صحبت کنید. INTP ها همچنین برای به اشتراک گذاشتن احساسات خود تلاش می کنند، بنابراین ممکن است لازم باشد به سیگنال های ظریفی که شریک زندگی تان ارسال می کند توجه کنید.

کلام آخر

در مطالب بالا به همراه روانکده به بررسی موضوعات مهمی مانند INTP چیست؟، نشانه های شخصیت  INTP، چگونه با یک شخص INTP بر خورد مناسب داشته باشیم؟ پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود بهترین پاسخ ها را یافته باشید.

 

درباره “” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید