تاریخ امروز :20 تیر 1403
آیا-رابطه-جنسی-بعد-از-تخمک-گذاری-احتمال-بارداری-را-افزایش-می-دهد؟

آیا رابطه جنسی بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری را افزایش می دهد؟

تخمک گذاری ( ovulation ) عملی بعد از سیکل های قاعدگی است که نقش بسیار مهمی در بارداری بانوان ایفا می کند. در طی زمان تخمک گذاری، تخمک های آماده برای باروری از تخمک ها آزاد شده و با اسپرم لقاح می شوند که سبب بارداری می شود.

در طول این زمان که به طور معمول ۲۸ روز یک بار رخ می دهد، نزدیکی و رابطه جنسی برای افرادی که قصد فرزندآوری را ندارند توصیه نشده و با گرفتن مشاوره زناشویی از سایت روانکده می توانید این چرخه را به صورت دقیق مشخص کنید.

چند روز بعد از تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد؟

تخمک گذاری عامل اصلی بارداری به دلیل آزاد شدن تخمک بالغ از تخمدان است که با ورود به لوله رحمی (Fallopian tube) آماده بارور شدن می شود. تشخیص این چرخه در زنان با توجه به سیکل قاعدگی متفاوت است که به طور معمول ۴ روز قبل یا از اواسط قاعدگی با علائم های بیان شده زیر اتفاق می افتد.

تغییر در ترشحات واژینال

ترشحات واژینال از دهانه رحم که بیشتر با نزدیکی به روز های تخمک گذاری مشخص می شود، طی ۵ الی ۶ روز بسیار افزایش پیدا کرده و بافت آن نیز تغییر می کند که مسئله ای طبیعی است.

تغییر رنگ ترشحات واژن

در ۵ الی ۶ روز نزدیک به چرخه تخمک گذاری، نوع و رنگ ترشحات از حالت شفاف، آبکی و لغزنده به ترشحات پنیری یا اصطلاحا تخم مرغ کشدار تبدیل می شود.

چند-روز-بعد-از-تخمک-گذاری-احتمال-بارداری-وجود-دارد؟

تغییر دمای نرمال بدن

دمای بدن در حالت نرمال و استراحت متوسط است که با شروع این چرخه، کمی دمای بدن افزایش یافته و طی این زمان تا سیکل قاعدگی ادامه پیدا می کند. تنها راه تشخیص دما استفاده از دماسنج به مدت یک ماه است که دمای نرمال بدن شما مشخص می شود.

تغییر بوی واژن و انقباضات شکمی

از علائم دیگر روز های تخمک گذاری، نرم تر و بازتر شدن دهانه رحم است که لبه های خارجی واژن نیز حساس تر و متورم تر می شود. همچنین ناراحتی و پیچ خوردگی های خفیفی در ناحیه شکم و کمر احساس می شود که می تواند خفیف یا شدید باشد.

لکه بینی و حساس شدن پستان ها

در طی مدت تخمک گذاری، به دلیل افزایش هورمون پروژسترون پستان ها سنگین تر و حساس تر می شوند که احساس درد در نوک سینه را به همراه دارد. در زمان آزاد شدن تخمک با باز شدن فولیکول اطراف تخمدان ممکن است کمی خون نیز خارج شود که نرمال است.

احتمال بارداری تنها تا پنج روز قبل از تخمک گذاری و یک روز بعد از این چرخه وجود دارد چرا که اسپرم بیشتر از چهار الی پنج روز در بدن زنده نمی ماند. این چرخه تخمک گذاری فقط برای بارداری نبوده و بعضی از افراد به عنوان روشی برای پیشگیری با اجتناب از نزدیکی استفاده می کنند.

تست-بارداری-چند-روز-بعد-از-نزدیکی-نشان-می-دهد؟

تست بارداری چند روز بعد از نزدیکی نشان می دهد؟

تست های بارداری می توانند به صورت خانگی یا آزمایشگاهی با بررسی ادرار یا خون در کوتاه ترین زمان ممکن اتجام شوند که یکی از روش های معتبر برای تشخیص وجود جنین در رحم است. به طور معمول پزشکان متخصص زنان زایمان انجام این تست را برای ۱۰ الی ۲۰ روز بعد از آخرین نزدیکی و رابطه در بارداری پیشگیری نشده توصیه می کنند که نتایج دقیق تری آشکار شود.

عوارض-خود-ارضایی-از-نظر-علمی بیشتر بخوانید: عوارض خود ارضایی از نظر علمی

در کل بعد از بارور شدن تخمک و عبور از لوله رحمی، تخمک به سمت رحم حرکت کرده و توسط آندومتر (پوشش رحم) پذیرش می شود. این تخمک به دیواره رحم متصل شده و در درون مخاط آماده رشد می شود که به این چرخه لانه گزینی نیز گفته می شود.

بعد از یک الی دو هفته لانه گزینی بارداری به صورت واضح آشکار می شود که خونریزی و لکه بینی در این دوره در حد نرمال طبیعی است. خونریزی در طی لانه گزینی به رنگ صورتی مایل به قرمزی یا قهوه ای تیره است با لخته همراه نبوده و چهار روز یا بیشتر طول می کشد.

رای اطمینان از بارداری حتما باید با مراجعه به پزشک متخصص زنان زایمان، آزمایش خون داده و در صورت مثبت شدن نیز در نزدیکی سیکل قاعدگی جدید در حالت مکرر (آزمایش خون) تکرار کنید. زمان مشخصی برای انجام آزمایش بارداری بعد از لقاح تعیین نشده و در صورت عقب افتادگی انجام این آزمایش توصیه می شود.

چند روز بعد از پریودی احتمال بارداری وجود دارد؟

در زمان پریودی احتمال بارداری برای افراد دارای اعتیاد به رابطه جنسی بسیار کم وجود داشته و غیر ممکن نیست. احتمال بارداری با توجه به چرخه تخمک گذاری رخ می دهد که با ۲۹ روز بودن این سیکل، احتمال بارداری نیز افزایش پیدا می کند.

به طور معمول سه تا پنج روز پس از تمام شدن دوره پریود،‌ احتمال برای بارداری وجود داشته و بلافاصله با دوره قاعدگی و طول این دوره تعیین می شود.

چند-روز-بعد-از-پریودی-احتمال-بارداری-وجود-دارد؟

اگر نزدیکی و رابطه جنسی قبل از زمان تخمک گذاری اتفاق بیفتد، اسپرم ۵ الی ۶ روز در دستگاه تناسلی زن زنده می ماند که این عامل نیز احتمال بارداری را فراهم می کند. از جایی که چرخه تخمک گذاری ۱۴ روز قبل از پریودی در سیکل های ۲۸ روزه رخ می دهد،‌ پس در سیکل قاعدگی نیز احتمال بارداری را دارد که با تست های بارداری مشخص می شود.

بهترین زمان برای بارداری بعد از پریود

نزدیکی در چرخه تخمک گذاری از دلایل زوجین برای بارداری است که به دلیل آماده بودن تخمک ها، با احتمال بسیار بالا انجام می شود. با گرفتن مشاوره مهارت ارتباطی این چرخه را بهتر می توانید در زندگی خود رعایت کنید. در حین نزدیکی استفاده از روغن خوب برای رابطه جنسی نیز احتمال بارداری و رابطه ای به یاد ماندنی را برای شما فراهم می کند.

کلام آخر

امروزه به دلیل افزایش طلاق و بی تفاهمی های بیش از حد، مشاوره فردی و مشاوره ازدواج برای دختران و پسران با سن کم توصیه می ش.د که با تست روانشناسی کمک در آینده سازی می شود. امیدواریم که از مطالب بالا بهره مند شده و نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری