تاریخ امروز :20 تیر 1403
درمان-اختلال-شخصیت-پارانویید

درمان اختلال شخصیت پارانویید

شیزوفرنی پارانویا یا روان گسیختگی بدگمانی اختلالی شخصیتی است که فرد بی دلیل به افراد سوء ظن دارد  و گمان میکند افراد علیه او هستند.برای مثال وقتی درخیابان گذر میکند فکر میکند کسانی دنبال او هستند یا وقتی ماشین ها در خیابون بوق می زنند فرد با خود تصور میکند که شاید دارند به هم علامت میدهند.در محل کار تصور میکند میخواهند کار او را خراب کنند و علیه او دسیسه کنند.وی همیشه حالت تدافعی به اجتماع دارد و نمیتواند به دوستان ، همکاران و حتی اعضای خانواده خود اعتماد کند. با سایت روانکده همراه باشید.

شواهد و قرائن بی کوچیک و بی اساس رو فرد مبتلا برای خودش بزرگ میکند و فکر میکنه افراد مشغول توطئه هستند.

درمان-اختلال-شخصیت-پارانوئید

به طور معمول از هر ۵ نفر ۱ نفر در جامعه درگیر پارانویا میشود.از افرادی ک در تاریخ دچار این بیماری بوده است دیکتاتور شوروی سابق استالین بوده. وی از این بیماری به حدی رنج میبرد که هرشب در یک اتاق می خوابید و کسی تا قبل ورود ب اتاق مورد نظر او از اتاقش خبر نداشت. در اواخر عمر این دیکتاتور او به طور رسمی اعلام کرد که مرده است و زمانی ک افراد و همرزمان وی دور یک میز برای عزاداری و تصمیم برای کشور جمع شده بودند همه آن هارا کشت

 درمان پارانویا

نکته حائز اهمیت در پارانویا ک شاید در ابتدا متن باید بهش اشاره میشد با خوندن  این متن روانشناسی یا هر متن دیگه ایی با خودتون تصور ب مبتلا بودن نکنید.هر ناهنجاری شخصیتی باید توسط متخصص تایید بشه ناهنجاری های شخصیتی زمانی ک در فرد بروز می کند بطور ناگهانی و  یک شبه اتفاق نیفتاده و نتیجه فرسایش روحی و شرایطی بوده ک برای اون فرد وجود داشته

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

فروید بر این باور بود تمامی اختلال های شخصیتی ما ریشه در کودکی ما و حتی ریشه در ناخودآگاه ما زمانی ک ما به یادش نمی آوریم دارد.به همین علت است ک در مواجه با این ناراحتی های درونی که باعث ناراحتی خودمان و دیگران می شود نیاز ب کمک داریم و هیچ کمکی بهتر از کتاب های در این باره یا روانشناس یا مشاور که در این باره بتواند ب ما کمک کند نیست

 

اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) یک وضعیت سلامت روانی است که با بی اعتمادی و سوء ظن فراگیر به دیگران مشخص می شود که اغلب منجر به الگویی از تعارضات بین فردی و مشکلات در روابط می شود. افراد مبتلا به PPD ممکن است اعمال خوش خیم دیگران را مضر یا تهدیدآمیز تفسیر کنند و اغلب درگیر این ایده هستند که توسط دیگران مورد سوء استفاده قرار می گیرند، آسیب می بینند یا فریب می خورند. درمان PPD چالش برانگیز است و اغلب نیازمند تعهد طولانی مدت به درمان و دارو است. در این مقاله، گزینه‌های مختلف درمانی موجود برای افراد مبتلا به PPD را بررسی خواهیم کرد.

درمان اختلال شخصیت پارانوئید
روان درمانی

روان درمانی که به عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می شود، یکی از اجزای مهم درمان PPD است. هدف روان درمانی کمک به افراد مبتلا به PPD است که راهبردهای مقابله ای سازگارتر را توسعه دهند، عملکرد اجتماعی خود را بهبود بخشند و علائم اضطراب و پارانویا را کاهش دهند. اشکال مختلف روان درمانی که ممکن است در درمان PPD موثر باشد عبارتند از:
درمان شناختی-رفتاری (CBT): CBT نوعی درمان است که بر شناسایی و تغییر الگوهای فکری و باورهای منفی که به علائم PPD کمک می کند، تمرکز دارد. درمانگر با فرد کار می کند تا روش های مثبت و واقع بینانه تری برای تفکر ایجاد کند که می تواند منجر به کاهش اضطراب و پارانویا شود.
درمان روان پویایی: درمان روان پویا نوعی درمان است که بر کشف افکار و احساسات ناخودآگاه فرد تمرکز دارد. درمانگر به فرد کمک می کند تا دلایل اصلی پارانویای خود را درک کند و راه های جدیدی برای مقابله با احساسات خود ایجاد کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری