تاریخ امروز :20 تیر 1403
مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS)

مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS)

مقیاس عاطفی صفحه نمایش واینبرگ (WSAS) مقیاسی رایگان است که برای غربالگری علائم افسردگی در کودکان و بزرگسالان جوان 5 تا 21 ساله طراحی شده است. می توان از آن به عنوان مقیاس اولیه درمانی استفاده کرد و می توان از آن برای پیگیری اثربخشی درمان استفاده کرد.

56 سوال خود گزارشی وجود دارد که علائم را در 10 دسته اصلی افسردگی بررسی می کند: خلق ناخوشایند، عزت نفس پایین، بی قراری، اختلال خواب، تغییر در عملکرد مدرسه، کاهش اجتماعی شدن، تغییر در نگرش نسبت به مدرسه، شکایات جسمی، از دست دادن انرژی معمول و تغییر غیرعادی در وزن و یا اشتها.

این مقیاس بر اساس معیار های پیشنهادی قبلی برای افسردگی در کودکان است. مطالعه ‌ای که به توافق بین مقیاس ‌های تشخیص افسردگی می‌ پردازد، 79.4% توافق بین DSM-III و WSAS را در نمونه‌ ای از 107 کودک نشان داد.

این آزمون یک آزمون خودگزارشی 56 ماده ای است که باید توسط کودک یا بزرگسال تکمیل شود و تکمیل آن به طور متوسط ​​3 تا 5 دقیقه طول می کشد. هر سوال یک علامت را توصیف می ‌کند و پاسخ ‌دهنده در صورت وجود علامت، «بله» یا «نه» را حلقه می ‌زند.

WSAS در سطح کلاس چهارم نوشته شده است تا به نتایج بهتری دست یابد. در ادامه، تعاریف رفتاره ا بسیار واضح و دقیق بیان شده است. هدف از این دو شکل (بزرگسالان و کودکان) کمک به پزشکان برای تشخیص راحت‌ تر افسردگی در کودکانی است که در مدرسه شکست خورده‌ اند، در خانه عملکرد ضعیفی داشته ‌اند و به سایر پرسنل مدرسه این امکان را می ‌دهد تا از علائم افسردگی در دانش ‌آموزان آگاهی بیشتری داشته باشند. بر اساس تحقیقات، WSAS هم قابل اعتماد و هم معتبر است.

برخی از سوالات بسته به پیشینه قومی بیمار اعتبار متفاوتی دارند. در نتیجه، یکی از محدودیت ‌های مقیاس، اعتبار آن در فرهنگ‌ های مختلف است. علاوه بر این، این معیار ممکن است در سنجش گرایش به خودکشی در نوجوانان معتبر نباشد.

هدف از مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS) چیست؟

هدف از این مطالعه بررسی تعامل مادران دارای علائم هنجاری یا بالای علائم افسردگی در مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک، مقیاس افسردگی (CES-D) و نوزادان 3 ماهه آن ها بود. اگرچه تنظیم موفقیت آمیز متقابل عاطفه برای رشد اجتماعی عاطفی کودکان بسیار مهم است، اطلاعات کمی در مورد عوامل موثر بر فرآیند های دوتایی مانند همگامی، تطابق، عدم تطابق و دو جهتی در اوایل دوران نوزادی وجود دارد. بنابراین، این مطالعه تاثیر وضعیت علائم افسردگی مادر، جنسیت نوزاد و زمینه تعاملی بر بیان عاطفی مادر و نوزاد و ویژگی ‌های دوتایی تعامل آن ها را ارزیابی کرد.

روش های انجام مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS)

روش های انجام مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS)

شصت و شش بزرگسال (17 مرد، 49 زن)، در سنین 18 تا 47 سال در مطالعه حاضر شرکت کردند. نیویورک نژاد/قومیت خود گزارش شده شامل دو آمریکایی آفریقایی تبار (3.0٪)، 12 اسپانیایی (18.2٪)، 26 قفقازی (39.4٪)، 17 آسیایی (25.8٪)، و نه (13.6٪) دیگر بود.

پس از رضایت آگاهانه، شرکت کنندگان پرسشنامه های مختلفی را تکمیل کردند. پس از دوره پرسشنامه، الکترود های EEG اعمال شد و شرکت ‌کنندگان در یک غرفه ضبط EEG در فاصله 65 سانتی ‌متری از یک 17 اینچی قرار گرفتند. شرکت کنندگان در مجموع حدود 2 ساعت را در آزمایشگاه سپری کردند.

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

یک سیستم Biosemi، برای ثبت فعالیت EEG به طور مداوم در طول کار عاطفی بدون رفتن با استفاده از 64 الکترود سر Ag/AgCl استفاده شد. الکترود ها در یک کلاهک نایلونی الاستیک ثابت شده و طبق سیستم بین المللی 10 – 20 مرتب شدند.

حرکات چشم توسط سیگنال ‌های الکترواکولوگرافی (EOG) از الکترود هایی که 1 سانتی‌ متر بالا و پایین چشم چپ (برای اندازه ‌گیری حرکات عمودی چشم) و 1 سانتی ‌متر در لبه بیرونی هر چشم (برای اندازه‌ گیری حرکات افقی چشم) قرار داده شده بودند، بررسی شد.

پیش تقویت سیگنال EEG در هر الکترود اتفاق افتاد که نسبت سیگنال به نویز را بهبود می بخشد. EEG با نرخ نمونه برداری 512 هرتز ثبت شد. در طول اکتساب EEG، ولتاژ هر یک از 64 الکترود که داده‌ ها از آن‌ ها جمع ‌آوری شده بود، به صورت آنلاین با توجه به الکترود فعال حس مشترک و الکترود پای راست رانده شده، که یک کانال تک قطبی (غیر دیفرانسیل) تولید می ‌کند، ارجاع داده شد.

برای تهیه داده‌ ها از آنالیزگر بینایی مغز استفاده شد. تمام داده ‌ها به میانگین پوست سر ارجاع داده شدند و با فرکانس بالا گذر 0.1 هرتز و فرکانس پایین گذر 30 هرتز فیلتر شدند. داده ‌های قفل ‌شده با چهره به دوره ‌هایی از 200 میلی ‌ثانیه قبل از ارائه محرک تا 500 میلی‌ ثانیه پس از شروع محرک، با یک اصلاح خط پایه 200 میلی‌ ثانیه به ‌طور جداگانه برای چهره ‌های رفت و برگشت تقسیم شدند.

N170 به عنوان دامنه متوسط ​​از 140 میلی‌ ثانیه تا 190 میلی ‌ثانیه روی P9 و P10، و N2 به عنوان دامنه متوسط ​​از 220 میلی ‌ثانیه تا 320 میلی ‌ثانیه بر روی Fz تولید شد.

چهره‌ های احساسی (ترس، شاد، خنثی) از مجموعه NimStim (تاتنهام و همکاران، 2009) به عنوان محرک رفتن یا ممنوعیت ارائه شدند. محرک ها روی صفحه نمایش به مدت 500 میلی ثانیه با فاصله بین آزمایشی 1500 میلی ثانیه (ITI) ارائه شدند.

هر شرایط شامل 50 کارآزمایی بود: 35 کارآزمایی برو (70%) و 15 کارآزمایی بدون مراجعه (30%). در مجموع شش حالت وجود داشت که هر کدام از زمینه ‌های عاطفی خنثی (ترس خنثی، شادی خنثی) یا زمینه ‌های هیجانی مختلط (ترس- شادی) تشکیل می ‌شد.

به شرکت‌ کنندگان دستور داده شد که در هر بلوک با فشار دادن کلید فاصله به محرک رفتن (یک نوع چهره، به عنوان مثال، چهره‌ های شاد) در سریع‌ ترین زمان ممکن پاسخ دهند و از پاسخ دادن به محرک ممنوع (هر نوع چهره غیر از محرک رفتن) خودداری کنند.

نرخ ضربه برای پاسخ‌ های صحیح به کارآزمایی ‌های رفتن (تسهیل رفتاری) و همچنین نرخ هشدار کاذب برای آزمایش‌ های بدون رفتن (بازداری رفتاری) ثبت شد.

نتایج مقیاس عاطفی غربالگری واینبرگ (WSAS)

نتایج نشان داد که نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر نسبت به سطوح بالای علائم افسردگی مادر آسیب ‌پذیر تر بودند و مادران با علائم بالا و پسرانشان در قسمت چالش ‌برانگیز پیوند مجدد، تعامل سخت‌ تری داشتند. یافته ‌ها نشان می ‌دهد که یک چرخه از مشکلات تنظیمی متقابل ممکن است بین مادران با علائم بالا و پسرانشان، به‌ ویژه در زمینه ‌های اجتماعی چالش‌ برانگیز ایجاد شود. پیامد های بلند مدت این آسیب‌ پذیری تعاملی اجتماعی اولیه از نظر توسعه بعدی نیاز به بررسی بیشتر دارد.

به این مقاله امتیاز دهید