تاریخ امروز :20 تیر 1403

یاتروفوبیا یا ترس از پزشکان چیست؟

یاتروفوبیا باعث ترس شما از پزشکان یا آزمایشات پزشکی می شود. ممکن است حتی زمانی که بسیار بیمار هستید از مراجعه به مراقبت های پزشکی اجتناب کنید زیرا دچار اضطراب شدید یا حملات پانیک هستید. فکر انجام آزمایشات پزشکی نیز باعث ترس می شود. درمان می تواند به شما کمک کند مراقبت های پزشکی را که ممکن است نیاز داشته باشید دریافت کنید.

افراد مبتلا به iatrophobia (eye-AT-rah-FO-bee-ah) ترس شدیدی از پزشکان یا آزمایشات پزشکی دارند. این کلمه از iatros، کلمه یونانی برای شفا دهنده و phobos به معنای ترس گرفته شده است.

فرد مبتلا به یاتروفوبیا ممکن است حتی زمانی که بسیار بیمار است یا علائم یک بیماری جدی را نشان می دهد از مراجعه به پزشک خودداری کند. آن ها ممکن است تا زمانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشند علائم را نادیده بگیرند.

فوبیا چیست؟

فوبیا اختلالات اضطرابی هستند که باعث ترس شدید و غیرمنطقی از چیزی، بسیار فراتر از خطر واقعی آن می شوند. Iatrophobia نوعی از فوبیا است که به عنوان یک اختلال فوبیا خاص شناخته می شود. ممکن است به دلیل آسیب های گذشته از پزشکان یا اقدامات پزشکی بترسید. یا ممکن است ترس از ارتباط با خون، جراحات و تزریقات (سوزن) باشد.

یاتروفوبیا چقدر شایع است؟

اختلالات فوبیا خاص حدود 12 درصد از بزرگسالان آمریکایی و 19 درصد از کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که آماری فقط برای یاتروفوبیا وجود ندارد، یک نظرسنجی نشان داد که از هر 3 آمریکایی 1 نفر از مراجعه به پزشک خود اجتناب می کنند، حتی زمانی که فکر می کنند به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

ممکن است تعداد افراد مبتلا به یاتروفوبیا در نتیجه همه ‌گیری COVID-19 افزایش یافته باشد. افراد ممکن است به دلیل خطر قرار گرفتن در معرض ویروس از مراجعه به پزشک خود بترسند. آن ها همچنین ممکن است شنیده باشند که آزمایش سواب بینی برای COVID-19 ناراحت کننده یا دردناک بوده و باعث ترس آن ها از آزمایش شده است. افراد مبتلا به یاتروفوبیا حتی پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شناخته شده یا شروع علائم COVID-19 ممکن است کم تر مورد آزمایش قرار بگیرند.

چه کسانی در معرض خطر یاتروفوبیا یا ترس از پزشکان هستند؟

افرادی که دارای اختلال اضطراب بیماری یا IAD (که قبلا به عنوان هیپوکندری شناخته می شد) بیشتر در معرض ترس از پزشکان یا آزمایش های پزشکی هستند. IAD باعث می شود که شما بیش از حد نگران باشید که بیمار شده اید یا قبلا بیمار بودید. فرد مبتلا به IAD ممکن است بترسد که پزشک او را یک بیماری یا بیماری صعب العلاج تشخیص دهد.

همچنین اگر سیگار می کشید یا اختلال مصرف مواد دارید، ممکن است دچار یاتروفوبیا شوید. ممکن است از مراجعه به پزشک خود بترسید زیرا ممکن است اخبار بدی در مورد سلامتی به شما بدهد یا به شما پیشنهاد کند مصرف این مواد را ترک کنید.

چه چیزی باعث یاتروفوبیا می شود؟

چه چیزی باعث یاتروفوبیا می شود؟

کودکان ممکن است از پزشکان ترس داشته باشند زیرا آن ها مطب پزشک را با تزریق واکسن برای واکسیناسیون مرتبط می دانند. این ترس ممکن است به بزرگسالی نیز منتقل شود. اگر شما:

 • در کودکی چندین بار به پزشک مراجعه کرده و آزمایش هایی برای مدیریت یک وضعیت سلامتی داشته است.
 • مراقبت های پزشکی کم تری دریافت کرده اید یا تجربه بدی با پزشک خود داشته اید.
 • یک بیماری مزمن مانند دیابت یا یک بیماری تهدید کننده زندگی مانند سرطان دارید که نیاز به آزمایشات یا درمان های مکرر و گاهی دردناک دارد.
 • اخبار بدی را از پزشک خود در مورد سلامتی خود یا سلامتی یکی از عزیزان دریافت کرده اید.
 • یکی از عزیزان خود را به دلیل یک بیماری یا تصادف در حالی که شخص تحت مراقبت از پزشک بود، از دست داد.
 • سابقه خانوادگی فوبیا یا اختلال اضطرابی داشته باشید.

چه فوبیا های دیگری با یاتروفوبیا مرتبط است؟

داشتن بیش از یک فوبیا معمول است. به عنوان مثال، فردی که از پزشکان می ترسد، به احتمال زیاد به دنتوفوبیا یا ترس از دندانپزشک مبتلا می شود. همچنین ممکن است:

علائم یاتروفوبیا چیست؟

کسی که از پزشک ترس دارد معمولا از غیرمنطقی بودن فوبیا آگاه است. صرف نظر از این دانش، آن ها نمی توانند واکنش های فیزیکی خود را هنگام مراجعه به پزشک کنترل کنند. آن ها اغلب علائمی دارند حتی زمانی که به پزشک خود یا انجام آزمایش پزشکی فکر می کنند. ممکن است این علائم را تجربه کنند:

افسردگی دیس تایمی چیست؟ بیشتر بخوانید: افسردگی دیس تایمی چیست؟

 • سرگیجه.
 • دهان خشک.
 • احساس شدید ترس یا وحشت.
 • حالت تهوع.
 • تعریق شدید (هیپرهیدروزیس).
 • تنفس سریع و ضربان قلب یا تپش قلب.
 • لرزش.

یاتروفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

یاتروفوبیا چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر iatrophobia مانع از مراجعه شما به پزشک شود، یک متخصص بهداشت رفتاری مانند یک مشاور، مددکار اجتماعی یا روانشناس می تواند کمک کند. یاتروفوبیا یک اختلال فوبیا خاص موقعیتی است. این بدان معناست که در موقعیت های خاص (زمانی که به پزشک فکر می کنید یا به پزشک مراجعه می کنید) رخ می دهد. برای تشخیص رسمی، علائم باید این معیار های تعیین شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) را داشته باشند:

 • ترس شدید از پزشکان یا آزمایشات پزشکی که حداقل به مدت شش ماه ادامه دارد.
 • علائم زمانی شروع می شود که به پزشک مراجعه می کنید، آزمایش پزشکی انجام می دهید یا به این سناریو ها فکر می کنید.
 • ترس یا اضطراب شدید که باعث می شود از مراجعه به پزشک یا انجام آزمایشات پزشکی خودداری کنید، حتی زمانی که احساس ناخوشایندی دارید.
 • علائمی که بر سلامت و کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد.
 • ترس، اضطراب یا ترس شدید که با خطر واقعی مطابقت ندارد.

چگونه ایاتروفوبیا را درمان می کنید؟

یک مشاور یا درمانگر می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از موارد زیر بر ترس از پزشکان یا آزمایش های پزشکی غلبه کنید:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): نوعی روان درمانی (گفتار درمانی) است که به شما کمک می کند تا افکار، احساسات و رفتار های مرتبط با ترس های خود را کشف کنید. شما می توانید استراتژی هایی را برای تغییر این ادراکات و رفتار های خود بیاموزید.
 • مواجهه درمانی: از ترکیبی از تکنیک های آرام سازی و قرار گرفتن تدریجی در معرض فوبیا استفاده می کند تا شما را نسبت به ترس (حساسیت زدایی) کم تر حساس کند.
 • هیپنوتیزم درمانی: به شما کمک می کند تا از طریق درمان های هیپنوتیزمی یا خلسه، تفکر خود را در مورد پزشکان و آزمایش های پزشکی تغییر دهید.
 • دارو های ضد اضطراب یا دارو های ضد افسردگی: در حالی که برای غلبه بر فوبیا در درمان علائم را کاهش می دهند. مشاوران و روانشناسان نمی توانند این دارو ها را تجویز کنند زیرا مدرک پزشکی ندارند. با این حال، آنها می توانند به شما کمک کنند که به یک روانپزشک، یک پزشک مراقبت های اولیه یا سایر تجویز کنندگان مجاز مراجعه کنید تا بتوانید داروی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

چگونه می توانید ایاتروفوبیا را مدیریت کنید؟

تاخیر در مراقبت های پزشکی یا آزمایشات می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. این مراحل می تواند به شما کمک کند مراقبت های مورد نیاز خود را دریافت کنید و در عین حال خطر بروز علائم ایاتروفوبیا را به حداقل برسانید:

 • در صورت وجود، از پزشکی از راه دور، قرار ملاقات از طریق ویدیو، تماس تلفنی یا چت متنی استفاده کنید.
 • اولین قرار روز را بخواهید تا زمان خود را در مطب پزشک به حداقل برسانید و از نشستن در اتاق انتظار خودداری کنید.
 • یک کتاب یا مجله بردارید تا حواس تان را پرت کند یا از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بخواهید که برای حمایت همراه شود.
 • مطب پزشکی را انتخاب کنید که دارای محیطی آرام و بالینی کم تر باشد، ترجیحا در بیمارستان یا ساختمان پزشکی نباشد.
 • به دنبال پزشکی باشید که راحت‌ تر لباس می‌ پوشد و مایل است زمان مورد نیازتان را برای انجام ویزیت صرف کند.
 • به پزشک خود در مورد نگرانی های خود بگویید. آن ها ممکن است بتوانند به شما در رسیدگی به آن ها کمک کنند.

عوارض یاتروفوبیا چیست؟

نادیده گرفتن معاینات و آزمایشات پزشکی شما را در معرض خطر عوارض جدی و اغلب غیرقابل برگشت بیماری قرار می دهد که می تواند بر کیفیت زندگی و طول عمر شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، فشار خون بالا تشخیص داده نشده و درمان نشده و کلسترول بالا خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی بالقوه کشنده را افزایش می دهد. مراجعه منظم به پزشک برای سلامتی بسیار مهم است.

ممکن است فرد مبتلا به یاتروفوبیا به سندرم کت سفید نیز مبتلا باشد. این اصطلاح به فشار خون بالا اشاره دارد که فقط در صورت مراجعه به پزشک اتفاق می افتد. هنگامی که فشار خون خود را در خانه اندازه گیری می کنید، اعداد در محدوده سالم هستند. فوبیا و عوامل استرس زای مرتبط با آن ممکن است باعث افزایش فشار خون شوند.

همچنین هنگام مراجعه به پزشک یا انجام آزمایشات پزشکی در معرض خطر حملات پانیک هستید. حملات پانیک مکرر می تواند منجر به اختلال پانیک شود.

ترس از پزشک یا آزمایش های پزشکی (یاتروفوبیا) می تواند به طور قابل توجه و منفی بر سلامت شما تاثیر بگذارد. افراد برای کمک به شناسایی علائم اولیه بیماری به ویزیت‌ های معمول پزشک، آزمایش خون و سایر روش‌ ها نیاز دارند. مشاوران درمان هایی را ارائه می دهند که می تواند زندگی شما را راحت تر کند و سال ها به زندگی شما اضافه کند.

یک مشاور متخصص و حرفه ای می تواند به شما در غلبه بر یاتروفوبیا کمک کند.

 

 

درباره “یاتروفوبیا یا ترس از پزشکان ” بیشتر بخوانید:

به این مقاله امتیاز دهید