تاریخ امروز :7 اسفند 1402
ترس از آب یا آکوافوبیا چیست؟

ترس از آب یا آکوافوبیا چیست؟

ترس از آب یک فوبیا نسبتا رایج است. مانند همه فوبیا ها، ممکن است شدت آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. برخی از مردم فقط از آب های عمیق یا امواج قوی می ترسند، در حالی که برخی دیگر از استخر و وان حمام می ترسند.

برخی از ورود به آب می ترسند، در حالی که برخی دیگر نمی توانند حتی به حجم زیادی از آب نگاه کنند. گاهی اوقات، آب هراسی به قدری فراگیر است که حتی پاشیده شدن یا پاشیدن آب می تواند باعث واکنش فوبیا شود.

علل به وجود آمدن آکوافوبیا یا ترس از آب

شایع ترین علت آب هراسی، تجربه منفی قبلی است. اگر تجربه ای نزدیک به غرق شدن، غرق شدن کشتی یا حتی یک درس شنا بد را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد به فوبیای آب مبتلا شده اید. یادگیری شنا برای بسیاری از کودکان یک آیین است و تجربیات ترسناک رایج است.

نحوه برخورد با این موقعیت ها نقش مهمی در تعیین این که آیا فوبیا رخ خواهد داد یا خیر، دارد. تجربه منفی لازم نیست به طور خاص برای شما اتفاق افتاده باشد. پس از اکران فیلم آرواره ها در سال 1975، گزارش ها از آب هراسی و همچنین فوبیای کوسه به طور چشمگیری افزایش یافت.

علائم آکوافوبیا یا ترس از آب

مانند همه فوبیا های خاص، علائم آب هراسی در بین مبتلایان متفاوت است. به طور کلی، هر چه فوبیا شدید تر باشد، علائم شدید تر خواهند بود. ممکن است تکان بخورید، در جای خود یخ بزنید یا سعی کنید فرار کنید. ممکن است در روز ها یا هفته های قبل از مواجهه آتی با آب دچار اضطراب پیش بینی شده باشید. ممکن است به محض ورود به آب از ورود به آب امتناع کنید یا دچار وحشت شوید.

عوارض آکوافوبیا یا ترس از آب

عوارض آکوافوبیا یا ترس از آب

آب جزء ذاتی زندگی انسان است. شنا یک فعالیت رایج در کمپ های تابستانی، در تعطیلات و در مهمانی ها یا رویداد های اجتماعی است. اجتناب از آب به طور کلی ممکن است دشوار یا ناخوشایند باشد. اگر ترس شما به پاشیدن آب و پاشش آب گسترش یابد، می تواند حتی زندگی را محدود تر کند.

فواره ها یک عنصر اصلی تزئینی در پارک های موضوعی، استراحتگاه ها و حتی مراکز خرید محلی هستند. برخی از این فواره‌ ها برنامه‌ های معمول آب را با طراحی دقیق انجام می ‌دهند، که ممکن است تماشاگران را غرق در آب کند. پاشیدن آب نیز گاهی یک اثر رایج است.

این فوبیای نسبتا نادر همچنین می تواند تاثیر مخربی بر عزت نفس داشته باشد. فرهنگ مدرن تاکید زیادی بر نظافت و بهداشت دارد و کسانی که روزانه دوش نمی گیرند یا حمام نمی کنند ممکن است مورد تحقیر قرار گیرند. همچنین خطر ابتلا به بیماری ‌های شایع و نادر در افرادی که اجازه می ‌دهند آلودگی و باکتری روی پوست و موهایشان باقی بماند، افزایش می‌ یابد.

نحوه درمان آکوافوبیا یا ترس از آب

مانند بسیاری از فوبیا های خاص، آب هراسی به خوبی به درمان پاسخ می دهد. درمان شناختی رفتاری (CBT)  از محبوبیت خاصی برخوردار است. CBT به شما نشان می دهد که چگونه خودگویی منفی را با پیام های مثبت تر شناسایی و جایگزین کنید. همچنین به شما یاد می دهد که چگونه با ترس خود کنار بیایید.

در درمان فوبیا، معمولا قرار گرفتن در معرض شرایط فوبیای خود جزء روش های درمان است. برای انجام این کار، مشاور می تواند به شما کمک کند تا با مراحل افزایشی بر ترس خود غلبه کنید. به عنوان مثال، ممکن است ابتدا به شما وظیفه داده شود که وان حمام را با چند اینچ آب پر کنید، سپس دست خود را داخل آن قرار دهید و در نهایت در وان بنشینید و آب داخل آن باشد.

با گذشت زمان، یک سری موفقیت های کوچک اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد به تدریج فعالیت های مرتبط با آب را اضافه کنید. اگر فوبیای شما شدید است، ممکن است از دارو ها، هیپنوتیزم و سایر اشکال درمانی برای کمک به کنترل ترس خود استفاده کنید.

هدف این است که شما در اطراف آب راحت باشید، و هیچ درمان یک اندازه مناسب برای همه وجود ندارد که برای همه مفید باشد. با این وجود، با کمک یک مشاور ماهر، آب هراسی را می توان با موفقیت مدیریت کرد و حتی بر آن غلبه کرد.

ترس از غرق شدن

ترس از غرق شدن

آب هراسی اغلب در اثر یک رویداد آسیب زا در دوران کودکی ایجاد می شود، مانند غرق شدن نزدیک. همچنین می تواند نتیجه یک سری تجربیات منفی باشد. این ها معمولا در دوران کودکی اتفاق می‌افتند و به شدت یک تجربه آسیب ‌زا نیستند.

ترس از آب به انگلیسی

Fear of water یا Aquaphobia

ترس از دریا  و اقیانوس

تالاسوفوبیا نوعی فوبی خاص است که شامل ترس مداوم و شدید از آب های عمیق مانند اقیانوس یا دریا است. چه چیزی این فوبیا را با آب هراسی یعنی ترس از آب متفاوت می کند؟ در جایی که آب هراسی شامل ترس از آب است، تالاسوفوبیا بر روی بدنه ‌های آبی متمرکز می‌ شود که وسیع، تاریک، عمیق و خطرناک به نظر می‌ رسند. مردم آن قدر از آب نمی ترسند که از آن چه در زیر سطح آن نهفته است می ترسند.

در حالی که تالاسوفوبیا توسط DSM-5، راهنمای تشخیصی اختلالات روانی که توسط روانپزشکان و سایر متخصصان سلامت روان استفاده می شود، به عنوان یک اختلال متمایز شناخته نشده است، علائم آن ممکن است تحت معیار های تشخیصی برای فوبیا های خاص قرار گیرند.

ترس از عمق

ترس از اعماق باتوفوبیا نامیده می شود، واژه ای که از واژه های یونانی باتوس (عمق) و فوبوس (ترس) گرفته شده است.

ترس از اب در استخر

Aquaphobia یک فوبی خاص است. این یک ترس غیر منطقی از چیزی است که خطر زیادی ایجاد نمی کند. اگر متوجه شوید که هر منبعی از آب باعث ایجاد اضطراب شدید در شما می شود، ممکن است دچار آکوا فوبیا شوید. این می تواند شامل یک استخر، یک دریاچه، یک اقیانوس یا حتی یک وان باشد.

فوبیا ترس از ارتفاع

آکروفوبیا یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد ترس شدیدی از ارتفاع را تجربه می کند. این یک نوع اختلال اضطرابی است. فرد مبتلا به آکروفوبیا وقتی به ارتفاع فکر می کند یا در ارتفاع قابل توجهی قرار می گیرد، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می کند.

درباره “ترس از آب یا آکوافوبیا ” بیشتر بخوانید:

4 یک نظر

  1. فرهاد مستوفی پاسخ

    سلام من خیلی وقته موهامو میکنم الان چند وقت یبار حنا میزارم رو سرم شاید زوتر رشد کنه به نظرتون فایده داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *